Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Dinamik Yatay - Dusey Guzergah 

Icon

Yatay veya düşey güzergahlar üzerinde yapılan değişiklikler, işlem tamamlanmadan mouse hareketleri ile eş zamanlı olarak, dinamik şekilde projeye yansımaktadır. Bu işlemler için XY (Some Koordinatını Değiştir) butonu kullanılabilir. Bu işlem Güzergah Editörü ve Düşey Tanım Editörlerinin her ikisinde de yer almaktadır.

Some Koordinatını Değiştir işlemi, editörde seçilen yatay someye ait koordinatın, fare yardımı ile çizim ekranı üzerinden değiştirilmesi işlemidir. Some koordinatı değişimi sırasında oluşacak yeni geometri, anlık olarak ekrandan takip edilebilir. Bu sayede somenin yeni koordinatının hangi nokta olması gerektiği kolayca anlaşılabilir.

İşlem Detayları

Icon
  • İşlem sırasında; kurp, spiral, aliynman gibi yatay güzergah elemanları, bu elemanların değerleri otomatik olarak değişecektir.
  • Some koordinatının yeni noktasına göre oluşabilecek hatalı geometriler de anlık olarak takip edilebilir.
  • İşlem sonucunda plan çizimi otomatik olarak yenilenir.

Icon

Some Koordinatını Değiştir işlemi, editörde seçilen düşey someye ait koordinatın, fare yardımı ile çizim ekranı üzerinden değiştirilmesi işlemidir. Some koordinatı değişimi aşamasında kilometre, kot, ŞK, katsayı, giriş ve çıkış eğimleri anlık olarak güncellenir. Bu sayede düşey somenin yeni koordinatının hangi nokta olması gerektiği kolayca anlaşılabilir.

Icon

Sağ taraftaki ekran görüntüsünde 1 nolu bölüm some noktasının eski bilgilerini, 2 nolu bölümde ise farenin ekran üzerinde hareketleri ile durduğu yeni noktaya ait değerleri yansıtmaktadır.

Icon

Bu editördeki Some Koordinatını Değiştir işlemi, başlangıç ve bitiş düşey some noktalarını etkilemez. Bu somelerin konumları değiştirilmemektedir.

  • No labels