Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Direk Bilgileri

Icon
Direk ile ilgili tüm bilgilerin kaydedildiği ve düzenlendiği editördür.

Some ve direk bilgileri doğrultusunda güzergah planı geçirildiğinde direk alanları, irtifak ve salınım değerleri bu editöre hesaplanmış olarak işlenecektir. Direk dosyası proje bazında tutulur ve Proje Parametreleri/ENH (?) bölümünden kullanılacak olan dosya ayarlanır.

Kolon AdıAçıklama


Direk No

Her direğe numara verilir.

Verilen numaralar alfa nümerik karakter içermektedir.

Direk numaraları güzergah başlangıcından bitişine doğru sıralı gitmelidir. Someler de aynı zamanda direk olduğundan some adı "direk no" olarak girilmelidir.Tipi

Direk tipleri buradan seçilir ya da girilir.

Direk bilgileri 'Netkamu.NPD' adında bir dosyada tutulur. Bu dosya içinde istenilen direkler varsa, Tipi bölümünden açılan listeden seçim yapılabilir ya da direk başlangıç değerleri girildiğinde ulaşılabilir. Seçilen direğin kalan bilgileri otomatik olarak işlenir.

Direk kategorisi değiştiğinde, direk tipleri de buna göre seçilecektir.

Netkamu.NPD dosyası; Netcad/Modul/Kamu/Secme dizini içindedir. Herhangi bir text editöründe açılabilir. Listeye yeni direk eklemek ve bilgilerini girmek için bu dosya kullanılabilir. Bu dosya içindeki ilgili kategori içine direk bilgileri girilebilir.

Gövde Boyu

Direk gövde boyunu ifade etmekle birlikte hesaplara herhangi bir etkisi yoktur. Sadece bilgi amaçlı doldurulur.
Konsol BoyuDirek tepesinde bulunan kol uzunlukları konsol olarak ifade edilir. Konsollardan teller geçirileceği için irtifak alanları da bu değerlere göre hesaplanacaktır.
Kamu(Gen)Direğin kısa kenarıdır. Direk alanları bu değerlerden hesaplanır.
Kamu(Yük)Direğin uzun kenarıdır. Aynı şekilde direğin alanları buna göre hesaplatılır.

Ara Mesafe

İki direk arasındaki mesafe değeridir. Buraya girilen değer bir sonraki direğe kadar olan mesafedir.

Direğin aplikasyonları bu mesafelere göre yapılır ve güzergah planında bu değerlere göre işlenir. Son direk mesafesi sıfırdır.

Some NoDireğin aynı zamanda bir some olduğunu gösterir. Some Bilgilerinde girilen adı burada görünür.
Some HataGüzergah boyunca direkler ve someler arasındaki hata payını gösterir. Ara mesafeler arasındaki hata payları bu şekilde daha kolay kontrol edilir. Hata toleransı Proje Parametreleri/ENH bölümünden verilebilir.
Emniyet MesafesiDirek  salınımlarının emniyetli bir şekilde olabilmesi için girilen değerdir. Buraya girilen değer kadar salınım yapılabilir. Salınım değerleri hesaplanırken emniyet mesafesi değeri kullanılır.
KMDireklerin güzergah üzerinde bulundukları kilometre değeridir. Program tarafından hesaplanır. Ara mesafeler toplanarak bulunur ve sonucunda da tüm güzergahın uzunluğu ortaya çıkar.
SalınımDirek salınım değerleridir. A ve B katsayı değeri verildikten sonra program tarafından hesaplanır.
İrtifak AlanıGüzergah planı geçirilip salınım değerleri hesaplatıldıktan sonra program tarafından hesaplanır.
Salınım ParametreleriA,B katsayısı salınım değerlerinin hesaplanmasını sağlar. Programın salınım değerlerini hesaplaması için A,B butonuna basılır. Salım değerleri direk bazlı değişebilmektedir. Direk bazlı salınım parametreleri için direk süzgeci girilebilir. Plan çiz işleminden önce bu katsayıların girilmesi gerekir. Salınım parametreleri iklimsel özelliklere göre girilir. Bu değerler belli kotlar arasında farklılık göstermektedir. Kot değerlerine kurum tarafından belirlenmiştir ve bölgelere ayrılmıştır. Her bölge için değerler farklıdır. Farklı kotlarda bulunan direkler için salınım değerleri manuel olarak da girilebilir.
Emniyet MesafesiEmniyet mesafesi, salınım değerlerine ek olarak verilir. Emniyet mesafesi, direk bazlı verilebildiği gibi tüm proje için genelde aynı değer verilir. Direk kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Emniyet mesafesi için direk süzgeci girilebilir. Plan çiz işleminden önce bu değerin girilmesi gerekir.
KaydetDirek editöründe girilen değerlerin saklanması ya da yapılan değişikliklerin kabul edilebilmesi için Kaydet butonuna basılmalıdır.  Aksi halde kayıtlar saklanmayacaktır.

Sağ Tuş İşlemleri

Icon
İşlemAçıklama
Direk KategorileriDirek editörü üzerinde fare sağ tuş ile çıkan menüden direk grupları belirlenip direk tipleri de buna göre seçilebilir. Seçilen kategori "Direk Bilgileri" editörünün üstünde görünecektir. Çıkan editörden  uygun kategori seçildiğinde direk tipleri de buna göre değişiklik gösterecektir.


Direk Kaydır

Direk Bilgileri editörüne daha önce girilmiş olan ve herhangi bir sebepten dolayı yerinin değiştirilmesi gereken direkler kaydırılıp yeni koordinat bilgileri alabilirler.

Direk kaydırıldıktan sonra "Some Bilgileri" editörüne ara some eklenir.

Bu işlem ABC hesabı yapılmadan önce uygulanmalıdır.

İlgili direk üzerinde fare sağ tuşa basılması ile çıkan menüden "Direk Kaydır" işlemi seçilir ve ekrandaki direğin yeni yeri tıklanır.


Direk Raporu

Direklere ait her türlü bilgilerin raporu bu işlem ile alınır.

Çıkan rapor text olarak alınabileceği gibi proje üzerine de yerleştirilebilir.  

Direk raporunda iki format bulunur. Rapor2'de ek olarak salınım parametreleri yer almaktadır.

İşleme girildiğinde direk rapor başlıkları, rapor tipi ve rapor sonucu seçilir. Rapor, editörde ya da farenin ucunda görüntülenir. Farenin ucuna gelen text dosya ekrana uygun bir yere yerleştirilir.

Rulo Üzerinde Direk Bilgileri

İşlem rulo kaydedilmiş direk planları üzerinde gerçekleştirilebilir.

Direk bilgileri Proje Parametreleri/ENH (?) bölümünde verilen direk dosyasına göre yerleştirilir. İşleme girildiğinde 'Rulo Üzerinde Yazının Uzaklığı' parametresinin girileceği 'Rulo Direk Koordinat Yaz' penceresi açılacaktır. Rulo plan üzerinde direk koordinatları yazılması istenen mesafe değeri m. cinsinden girilir. İşlem sonucunda direklerin belirlenen mesafe üzerinde numaraları, tipleri ve koordinat değerleri yazılır.

Excel'den Oku

Direk tevzi listeleri ile Excel'de hazırlanmış olan direk bilgileri bu işlem ile projeye aktarılabilir. Bu şekilde kullanıcı, direk bilgilerini manuel olarak girmek zorunda kalmaz.
Excele GönderDirek bilgilerinin excel formatında raporu oluşturulur.
Kayıt Kopyala/Yapıştır

Direk Bilgileri editöründe girilmiş olan herhangi bir satırı kopyalayarak yeni bir satıra yapıştırma için kullanılır.

 

Direkler Arası Ara Mesafe Kontrolü ile ilgili Nasıl Yapılır videosu;

"Direk Kaydır" ile ilgili Nasıl Yaplır Videosu;

"Excelden Aktar" ile ilgili Nasıl Yaplır Videosu:

 

  • No labels
Please only share your comments for this page. For unlimited technical support please visit NETCAD Forum 24/7.