Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Netigma Nedir?

Netigma kod yazmadan gelişmiş web uygulamaları oluşturmaya yarayan bir son kullanıcı programlama aracıdır.

Netigma tipik bir web uygulaması oluşturmak gereken temel yapı taşlarını sağlar.

Formlarınızı tasarlayabilir, verilerinizi ilişkilendirebilir bunlardan raporlar, sorgular, tematik haritalar hazırlayabilir, kurallar ve stiller tanımlayabilirsiniz. Kullanıcılarınızı yönetebilir, yetkilendirebilirsiniz. Yöneticilere periyodik olarak rapor gönderebilirsiniz. Proje dokümantasyonu oluşturabilir, uygulamanızın performans ve fonksiyon testlerini yapabilirsiniz.

Ve tüm bunları, web tarayıcınızdan sürükle bırak teknikleri ile ya da basit konfigürasyon ekranların gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm Netigma özellikleri detaylı testten geçmiştir. Bu sayede uygulamanız her zaman ortalama kalitenin üzerinde ve güvenlidir.

Uygulamanızın tasarım, geliştirme, bakım ve destek faaliyetlerini, artık alan/saha uzmanlarınız yürütebilir. Netigma size çeviklik, tasarruf ve yüksek müşteri tatmini sağlar.

Netigma ayrıca prototipleme için de idealdir. Gereksinimlerin %70 ila %100’e kadarki kısmı kod yazmadan gerçeklenebilir. Özelleştirme gereken durumlarda da çok katmanlı mimarisi üzerindeki programlama API’si yazılımcılar için sınırsız imkanlar sunar 

Neden Netigma?

“Kullanıcı, ne istediğini sonuç ürünü gördüğü zaman söyleyen kişidir.”

Kullanıcı ile geliştirici arasındaki bilgi birikimi ve iletişim dilinin farklılığı, eksik aktarım gibi birçok nedenle oluşan riskler analiz aşamasında başlar ve projelerin yüksek maliyetle ya da başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur. Analiz, proje teslimine en uzak noktadır, bu fazda yapılan küçük bir yanlışın sonuç ürüne etkileri çok büyük olur.

Netigma, çalışan bir prototipi erken aşamada müşteriye sunma olanağı ile bu riski minimize eder. Çoğu durumda ilk prototip, sonuç ürünün kendisine çok yakın kapsamda olur ve günler içinde hazırlanır.

Konuyu iyi bilen, sonuç ürünü kullanacak olan uzmanların geliştirme süreçlerine etkin katılımını sağlayarak gereksinimlere en yakın ürünün oluşmasını sağlar. Kullanıcı, analist, tasarımcı ve geliştirici, test uzmanı gibi birçok paydaşın buluştuğu ortak bir platform sağlar.

“En iyi kod, yazılmamış olandır."

Netigma, projelerdeki kod miktarını minimize ederek; yazılımcı bağımlılığı, yüksek maliyet, hataların çokluğu, farklı tasarlanmış arayüzler nedeniyle kullanım zorluğu gibi riskleri büyük ölçüde çözer. Netigma ile hiçbir yazılım geliştirici desteği gerekmeden tamamlanmış, önemli bir bölümü ülke ölçeğinde kullanılan onlarca proje ve ürün vardır.Tipik bir yazılım projesinin %70 ile %100’ünü kodlama yapmadan Netigma ile geliştirebilirsiniz.

"Yazılım bakım sürecinde temel problem, düzeltilen her bir hatanın %20 ile %50 olasılıkla başka bir hatayı doğuruyor olmasıdır." (Fred Broks)

Netigma, çok iyi test edilen ve günümüzde farklı firma ve kurumlar tarafından yürütülen yaklaşık iki yüz projede kullanılan bir platform olarak projelerinizi minimum hata ile teslim etmenizi sağlar.

 

Netigma Kimler İçindir?

Netigma, kamu ve özel sektörde yazılım geliştirme ve mevcut yazılımların bakımını, entegrasyonunu yapmaktan sorumlu birimlerin orta ve üst düzey yöneticileri, proje yöneticileri, yazılımcılar ve teknik personeller içindir.

Özel sektörün rekabetçi dünyasında yazılım firmalarını öne çıkaracak, bağımlılıkları ve maliyetleri azaltan, yüksek kalite ve sürdürülebilirliği sağlayan ideal bir çözümdür. Kamu kurumlarının ihale süreçleri ile satın aldıkları veya kendi olanakları ile geliştirdikleri çözümlerin, değişen mevzuat ve kullanıcı talepleri ekseninde geliştirilmesi ve yaşatılması, kısıtlı kaynaklara rağmen Netigma ile kolaylıkla yapılabilir.

Bilgi kartları, sorgu, rapor gibi arayüzleri dinamik olarak oluşturulur

İş zekası yetenekleri sunar. Web part yeteneği ile tasarlanabilen sayfalara istenilen sorgu sonucu, istatistik rapor, grafik, pivot tablo gibi bileşenler yerleştirmenizi sağlar.

Çoklu dil desteği vardır. Geliştirilen arayüzlerde kullanılan terimleri bir ekranda listeleyerek hızlı ve pratik yeni diller ekleme olanağı sunar.

Süreç Yönetimi ile kurumsal süreçlerinizi rahatlıkla oluşturmanızı sağlar.

Tarife Yöneticisi ile iş ve işlemlerinizi zamanı geldiğinde otomatik gerçekleyen bir yapı oluşturmanızı sağlar.

Kural Motoru ve Aksiyon yeteneği ile her türlü kaynaktan gelen veri üzerinde tanımlayabileceğiniz kuralların işletilmesini ve sonuçlara göre aksiyonlar tanımlamanızı sağlar. Aksiyonlar için e-Posta, SMS gönderim gibi yetenekleri hazırdır.

Doküman Arşiv yeteneği ile kayıtlarınızla ilişkili her tip ve formatta dokümanı yetki ve versiyon yönetimi ile birlikte depolamanızı sağlar.

Doküman tiplerine göre farklı meta veri tanımlamanızı sağlar.

Tek tıklama ile uygulamanızın tüm arayüzlerini test eder, sonuçları performans değerleri ile birlikte raporlar.

Görsel tema desteği sağlar.

Çok katmanlı, servis yönelimli yapısı ile dağıtık yapılara olanak tanır.

Portal yetenekleri ile farklı web uygulamalarından RSS ile veri alıp görüntüler

Kullanıcı ve Yetki Yönetimi Uygulaması ile diğer uygulamaların da kullanabileceği ortak bir yönetim platformu sunar. Gerektiğinde LDAP ile entegre edilebilir.

İşlem hareketlerini Log Yönetimi Uygulaması ile takip etmenizi sağlar.

Veritabanı bağımsızdır. MS SQL Server, Oracle, IBM DB2, Postgre SQL, PostGIS gibi yaygın tüm veritabanları ile çalışabilir.

Veritabanı sisteminin coğrafi yeteneği olması bile konumsal (spatial) veri desteği sağlar.

Sorgu sonuçlarınızı tematik olarak, web tabanlı harita, Google Earth, masaüstü CAD/GIS yazılımı üzerinde, harita entegrasyonu ile görüntülemenizi sağlar

E-devlet servisleri (UAVT, TAKBIS, MEGSIS, MAKS, vs) ile hazır bağlantı sunar. Yeni ve farklı servislerle entegrasyon için hazır yapı sağlar.

Yazılım geliştiricileri kısıtlamayan, aksine destekleyen açık bir mimari ve kütüphaneler (API) sunar.

 

Lisanslama

Netigma'nın iki lisans modeli bulunmaktadır.

Developer Lisansı : Netigma ile proje/ürün geliştirilecek ortam için gereken lisanstır.

Runtime Lisans : Netigma ile geliştirilen ürünün kurulu olduğu sunucu için runtime lisans gereklidir. Sunucu başına lisanslanır.

 

ÖzellikNetigma RuntimeNetigma Developer
Veri giriş, sorgulama arayüzlerinde değişiklik(tick)(tick)
Rapor oluşturma/düzenleme(tick)(tick)
Menü oluşturma/düzenleme(tick)(tick)
Dosya arşiv yetenekleri(tick)(tick)
Google Earth entegrasyonu(*)(tick)(tick)
NetgisServer harita sunucusu ile entegrasyon(*)(tick)(tick)
Netcad GIS ile entegrasyon(*)(tick)(tick)
Sorgu sonuçlarını export yeteneği (Word,Excel,Pdf,Html..)(tick)(tick)
İstatistik sorgular, grafik raporlar ve tematik harita(*) oluşturabilme(tick)(tick)
Kullanıcı tanımlı şablon sorgular hazırlama(tick)(tick)
WebPart/Portlet gibi özellikler ile kişisel anasayfa hazırlama olanakları(tick)(tick)

İşlem kayıtları için LogServer uygulaması

(tick)(tick)
Süreç Yönetim Uygulaması (State Server)(tick)(tick)
Yetkilendirme (grup&kullanıcı oluşturma) Uygulaması (Authentication Server)(tick)(tick)
Netcad Developer Network (NCDN üzerinden yazılım geliştiriciler için yardım dokümanlarına erişim,teknik destek(tick)(tick)
Yeni tablo ve obje tanımlama(error)(tick)
Kolon ekleme,silme,değiştirme(error)(tick)
Obje silme(error)(tick)
Obje ilişkileri tanımlama, silme, düzenleme(error)(tick)
Yeni veri giriş, sorgulama arayüzleri hazırlama(error)(tick)
Backup/Restore İşlemleri(error)(tick)
Modül hazırlama, modül yükleme(error)(tick)
Çoklu dil desteği(error)(tick)

Netigma'da kullanılmak üzere yeni bileşen (component) yazma ve yükleme

(error)(tick)

Netigma API'lerini kullanarak özel uygulama uygulamalar geliştirme ve Netigma'ya ekleme

(error)(tick)
Self dokümantasyon ve test araçları(error)(tick)
Tarife Yöneticisi (Scheduler Server)(error)(tick)
Uygulama görselliğini (tema, banner, login,v.b.) değiştirme(error)(tick)

 

(*) NetgisServer standart lisansı gerektirir.

Netcad Developer Network

Netcad Developer Network (NCDN), Netcad ürünlerini kullanarak yazılım geliştiren kullanıcılarımızın ihtiyaç duyduğu kütüphane (API) dokümantasyonu ve kod örneklerini bulabilecekleri, teknik destek alabilecekleri üyelik ile erişilebilen bir platformdur. Netigma'ya özel sayfalar eklemek ya da Netigma bileşenleri geliştirmek gibi birçok konuda detaylı bilgiyi NCDN'de bulabilirsiniz.

NCDN erişimi için tıklayınız.


İndirilebilir Dokümanlar

Netigma Sunum (PPT)

Teknik Videolar

Rapor Tasarımı, Sorgu Sonucu Özelleştirmesi, Dokümantasyon, Süreç Yönetimi, Doküman Arşivi, İşlem Günlükleri, Dil Desteği, Netigma Bilgi Kaynakları, Özel Sayfa Eklemek, Netigma Bileşeni Oluşturma, NCDN Tanıtımı, Sorgu Şablonları, Anasayfa Tasarımı konu başlıklarından oluşan çalışma örneklerini izleyebilirsiniz.

Netcad Bilgi Paylaşım Platformu

Web üzerinden 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti veren forum, 50.000'i aşkın üyesinin ihtiyaç duyduğu her an soru sorabildiği, sorularına Netcad teknik uzmanları tarafından anında cevap alabildiği, merak edilen konulara ilişkin daha önce sorulmuş sorular ve bu sorulara verilen cevapları inceleyebildiği teknik bilgi paylaşım platformudur.

Tek yapmanız gereken Netcad Forum'a giriş yapmak. Üye değilseniz şimdi üye olmanın tam zamanı!

Netigma ile Proje Geliştiren Kurumlar;Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ)

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU)

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi


Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi


Projesi Netigma ile Geliştirilen Kurumlar;

 • Coğrafi Plan Arşiv Sistemi, KEOS.Eimar.Askı, KEOS.Fenisleri, KEOS.Parkbahceler, KEOS.ABS gibi Netcad uygulamaları
 • Büyükşehir Belediyeleri ve Su Kanalizasyon İdareleri için Kamulaştırma Bilgi Sistemi (Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi)
 • Büyükşehir Belediyeleri, İlçe Belediyeleri, Su Kanalizasyon İdareleri için Taşınmaz Bilgi Sistemi (KEOS.TBS)
 • Büyükşehir Belediyeleri için AYKOME Uygulaması (KEOS.AYKOME)
 • Ülke ve Yerel İdare Ölçeğinde Afet Bilgi Sistemi (KEOS.ABIS)
 • Belediyeler için KEOS
 • İl Özel İdareleri için KÖYDES
 • Ankara Valiliği (RUBİS)
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (TOKİ)
 • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (KEBS)
 • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (PYS)
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (PPS,MERBİS)
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı (TUES, TES)
 • Milli Savunma Bakanlığı (TEBS)
 • Makina ve Kimya Enstitüsü (TBS)
 • T.C.D.D. (YTP)
 • Litera Grup (EBYS)