Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Sorgu Sayfalarının Kullanımı

 

Özet

Icon

Bu sayfada sorgu sayfalarının kullanımı anlatılmaktadır. Sorgu sayfası sorgulardan oluşur. Menü işlemleriyle bu sorgu sayfası Netigma Menüsünde yer alabilir. Sorgu sayfalarını ve sorgularını; kullanıcılarınız yetkili ise görebilir, çalıştırabilir ya da editleyebilir.

Sorgu Ekranı Görünümü

Sorguanaekrani1

 

Sorgu ve Şablonlar:

Şablon Kaydet İşlemiyle ve Edit modundayken eklenen Yeni Form işlemiyle oluşturulan şablon sorgular burada listelenir. Buradan hızlıca kullanıcılar şablonlardan birini seçer ve çalıştırır.

Şablon Kaydet:

Sorgu kriterlerinin veya sorgu sonuçlarının farklı olduğu şablon sorgular oluşturmak isteyebilirsiniz. Mesela çok genel bilgiler veren bir sorgudan Mahalle bazlı Yol Sorgu Sayfası gibi daha spesifik sorgular oluşturup şablon olarak kaydedebilirsiniz.

Yeni Kayıt:

Sorguyu düzenlerken Yeni Kayıt Özelliği için bir işlem tanımlanmışsa, sorgu sayfasında bu tab da yer alacaktır. Buradan hızlıca yeni kayıt eklenebilinir. Mesela

Yardım Sayfası:

Portal yardım sayfalarına, buraya, yönlendirir.

Edit Mode:

Edit butonuna basarak, kullanıcı yetkiliyse, sorguyu tasarlabilir; yeni alanlar ekleyebilir alan görünümlerini sıralarını değiştirebilir. Sorgu sounucu koleksiyonunu buradaki alanları görünümlerini değiştirebilir.

Kolon Seçimi:

Ojeye ait ya da objenin ilişkisi olduğu objelerden alanlar seçilip sorguya dahil edilebilinir. İstatiksel sorgu için İstatistiksel Sorgular tabından, istatistiksel işlemleri tanımlanmış kolonlardan seçim yapılabilinir.

Kolon Sırası:

Sorgu kriterlerinin sıralamasını sürükleyip bırakarak değiştirebilirsiniz.

 

 

 

  • No labels