Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Şev Taramaları

İmalat haritası üzerindeki şev altı ve şev üstü noktalarına ait şev tanımlamalarını gerçekleştirebilmek amacıyla;

1. Netsurf / Şev Araçları / Normal Şev Taraması işlemine giriniz.

Şev taramalarında şev altı noktaları kotu düşük olan noktaları, şev üstü noktaları ise kotu yüksek olan noktaları ifade etmektedir.

2.  BASAMAK_KOORDINAT tabakasının gözünü kapatınız. Görünüm / Etiket Ayarları bölümünde nokta adları aktif diğerlerini pasif yapınız. Komut satırındaki komutları takip ederek, şev üstünün ilk noktasını göstererek işleme başlayınız. Nokta yakalama butonunu kullanarak şev üstü ardışıl noktalarını işaretleyiniz. Şev üstü noktaları tamamlandığında fare sağ tuş ile işlemi sonlandırarak aynı işlemi şev altı içinde tekrarlayınız ve noktalar tamamlandığında sağ tıkla işlemi bitiriniz.

3. Açılan Şev Tipleri penceresinde sağ tarafta yer alan aralık ve tip bölümlerinden şev taraması ile ilgili düzenlemeler yapılabilmektedir. Şev Tipleri bölümünden Normal Şev türünü seçerek işleme devam ediniz.

4. İşlem sonrasında tabakalarda şev altı ve şev üstü çizgilerinin kaydedildiği SEVALT ve SEVUST tabakaları ve şev taramalarının kaydedildiği SEV tabakası otomatik olarak oluşturulur. Tabakalara girilerek bu çizimlere ait tabakaların rengi projelendirme sürecinin daha düzenli devam etmesi açısından değiştirilir.


5. Aynı işlem adımları imalat haritası üzerindeki 2. şev içinde gerçekleştirilir ve tabakalardan bütün tabakalar aktif hale getirilir.


6. Bu işlem adımları sonrasında 1. yıla ait imalat haritası üzerinde ki sayısallaştırma işlemleri tamamlanır. Sayısallaştırma işlemi tamamlanan imalat haritası üzerinde; hacim hesabıprofil çizimi ve imalat sahasına ait üç boyutlu arazi modeli’ nin hazırlanabilmesi için üçgen model oluşturulması gerekmektedir.

 

 

  • No labels