Skip to end of metadata
Go to start of metadata

 

  • Projedeki dosyaları yedekleyebilme yani versiyonlayabilme,

Herhangi bir projeyi tamamladıktan sonra bu projede kullandığımız veya program tarafından üretilen dosyaların yedeklenmesi amacıyla bu işlem kullanılır. Bu işlem ile tüm proje tek dosya haline getirilir. Bu dosya uzantısı *.VPRJ dir. Proje versiyon dosyasıdır.
Projeyi versiyonlamadan önce hangi dosyaların versiyonlanacağını öğrenmek için Proje Yöneticisi altında yer alan Düzenle işlemine tıklayınız. Kategorilere ayrılmış pencerede projede kullanılan dosyalar yer almaktadır. Kullanıcı dilerse buraya belli formatlardaki dosyaları ekleyebilir ve hali hazırda bulunan dosyaları rollerini değiştirebilir, yeni roller atayabilirsiniz.
Pencerenin sol alt köşesinde yer alan Ekle butonu ile açılan menüden eklemek istenilen dosya türü seçimi yapılır. Ornek projede oluşturduğumuz Brükner, Netcad 3D dosyalarını ve formasyon_yol enkesitlerini de bu pencereye ekleyebiliriz. Böylece versiyonlama sırasında bu dosyalarda versiyon dosyası içerisine alınacaktır.
Versiyonlama işlemi için:

  • Proje Yöneticisi altında yer alan Versiyonlama sekmesindeki Versiyonla işlemine giriniz.


Proje Yöneticisi Versiyonla İşlemi

  • Versiyon Açıklaması olarak 4.Proje giriniz ve tamam ile işlemi bitiriniz. İşlem sonucunda tarih, saat vs. bilgiler kullanılarak versiyon dosyası oluşturulmuştur. Bu dosya proje dizini altında Versions isimli bir klasör altına kaydedilmiştir. Geri dön ile bir önceki veya bir sonraki versiyonlara dönüş yapılabilir.

 Yukarıda yapılan işlem adımlarıyla istenilen niteliklerde versiyon dosyasını oluşturamadıysanız ORNEK_PROJE_YOL\SONUC_DOSYALAR\ 16_PROJENIN_VERSIYONLANMASI klasörü altında yer alan versiyon dosyasını kullanınız.

  • No labels