Skip to end of metadata
Go to start of metadata

2.1 Proje Plan Oluşturma ve Plan Dönüşüm İşlemleri

2.1.1. Proje Plan Oluşturma

1.Plan şablonları içerisinden Uygulama İmar Planı şablonu seçilir ve proje değişkenleri ile standart proje yapısının (tabaka, hattipi, tarama, sembol) yüklenmesi sağlanır 

2.Uygulama imar planına ait değişkenlerinin tanımlandığı Proje Değişkenleri diyaloğunda gerekli bilgi girişi sağlanır. Tanımlanan değişkenler hesaplamalar (alan dağılımı, donatı kontrolü, vd.) ile oluşturulan raporlara yansıyacaktır.

3.Uygulama İmar Planı Şablon yapısı ile (tabaka, hattipi, tarama, sembol) gelen özelliklerin yüklenmesi sağlanır 

4.Plan çizim işleminin yapılabilmesi için öncelikler raster verinin Netcad ekranına yüklenmesi gerekmektedir. Katman Yöneticisi/Referanslar üzerinde sağ tuş ile Katman Ekle/Raster işlemine giriniz ve Planet klasörü içinde bulunan 30l1c .tif uzantılı dosyayı Netcad proje ekranına yükleyiniz.

2.1.2. Proje Değişkenleri

Proje Değişkenleri ile aktif projeye ilişkin değerler eklenebilmekte ve değiştirilebilmektedir.

1. Uygulama Menüsü /Özellikler /Proje Özelliklerine giriş yapıldığında açılan Proje Özellikleri penceresinde Proje Değişkenleri seçeneğine tıklanır.

2. Proje bilgilerine ilişkin değişiklikleri sağlamak için ilgili satırlarda fare sol tuş ile çift tıklayarak değişiklik sağlanır.

2.1.3. Plan Dönüştürme İşlemleri

Plan Dönüştür" işlemi eski Planet'te veya Planet'ten önce üretilmiş planların İmar Mevzuatı'na uygun tabaka, renk ve hat tipine ulaşmasını sağlar. Bu işlem yerleşim ve yapılaşma sembollerinin de Akıllı Plan Nesneleri'ne dönüşmesini sağlayarak, akıllı hesaplar için uygun veri setinin hazırlanmasına olanak tanır.

Plan Dönüştür işlemi hakkında detaylı bilgi için (?)

1. Plan dönüştürme işlemlerini gerçekleştirmek için Uygulama Menüsü /Aç /ATASEHIR_BATI_BOLGESI_UIP isimli *.NCZ uzantılı dosya açılır.

2. Eski Planet'te veya Planet'ten önce üretilmiş planların İmar Mevzuatı'na uygun hale getirmek için Plan /Yeni Plan altından Plan Dönüştür işlemine girilir.

3. Açılan Yeni Proje İçin Şablon penceresinde NAZIM_IMAR_PLAN_SABLONU.NCZ satırını fare sol tuş ile çift tıklayarak seçiniz.

4. Plan Dönüşümü gerçekleştirildiğinde NETCAD adı altında açılan pencerede eski plan verisindeki düzensiz tabaka, renk ve vektörel taramalar, standart tabaka isimlendirmesi, renk ve raster tarama eşleştirmesi ile İmar Mevzuatıyla uyumlu hale gelmektedir.

 

 

 

 

  • No labels