Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Band Aritmetiği Uygulamaları

Icon
  1. Bandlar arasında aritmetik işlemlerin yapılacağı görüntüler Netcad ekranına uydu görüntüsü, referans (?) olarak ekli iken Band Aritmeği işlemine girilir.  2. Bandlar arasında uygulanacak aritmetik işlem Formül satırında bulunan toplama işlemidir. Topla formülü seçilir ve ekrandan sırasıyla görüntü seçimi gerçekleştirilir.  3. İşlem sonrasında elde edilen görüntü referanslar altına eklenmiş olacaktır.  4. Orijinal görüntü bandları arasındaki farkın alınması için Formül satırından Çıkar (D1-D2) formülü seçilir ve ekrandan sırasıyla görüntü seçimi yapılır. Seçim esnasında D1 (TM4) ve D2 (TM3) bandlarının kontrollü seçilmesi gerekmektedir.  5. İşlem sonrasında elde edilen görüntü referanslar altına eklenmiş olacaktır.  6. Formül kütüphanesine bulunmayan aritmetik işlemler için kullanıcı yeni formül tanımı yapabilmektedir. Yeni formül tanımı için; Shift+Band Aritmetiği işlemi ile Mimar (?) penceresinin açılması sağlanır. Band Aritmetiği iş akışı içerisinde yer alan GeoCalculator operatörü düzenleme işlemine girilir.

Sultan Formülü

Icon

Sultan formülü jeolojik çalışmalarda(ofiyolitlerin ayrımı) yoğun olarak kullanılan band aritmetiği işlemlerinden biridir.

Formül, Landsat TM/ETM algılayıcısından elde edilen görüntüler için kullanılmakta olup, girdi olarak 8 bit radyometrik çözünürlüğe sahip Landsat algılayıcısına ait 1, 3, 4, 5 ve 7 bandları kullanılır.

Bandlar arası aritmetik işlemler(oranalama ve çarpma) tamamlanarak, uygun RGB > (5/7)(5/1)(5/4*3/4) kombinasyonu ile jeolojik ayrımlamanın ortaya çıkartılması sağlanmaktadır.

Kullanıcı Tanımlı Formül

Icon

Band Aritmetiği altında yeni formül oluşturmak için;

Shift tuşu seçili iken Band Aritmetiği işlemine tıklanır ve Mimar (?) penceresinin açılması sağlanır.

İş akışı içerisinde Geofunction operatörü Düzenle işlemine girilerek istenilen aritmetik işlem tanımı yapılır.

İlgili diğer uygulamalar...

Icon

  • No labels