Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Gençlik ve Spor Bakanı'nın Katılımıyla Türkiye Spor Bilgi Bankası Projesi Eğitimlerine Başlandı

04 Şubat 2014

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) tarafından tüm ülke genelinde yürütülen “Türkiye Spor Bilgi Bankası Projesi” eğitimleri Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı bir törenle başladı.

3-4 Şubat tarihlerinde ise Türkiye’nin 81 ilinden gelen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerine yönelik proje eğitimleri verildi. Yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimler Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın konuşması ile başladı. Projenin Netcad yetkililerince kısa tanıtımının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç söz aldı. Projenin, spor tesislerinin verimli kullanılmasına katkısını vurgulayan Kılıç’ın konuşmasından sonra eğitim salonlarına geçildi.

Eğitimin birkaç gün öncesinde projenin ayrıntıları ve sağlayacağı avantajlar, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aslan Karanfil, Bilgi İşlem Daire Başkanı Türker Turan Yıldız, Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk ve bakanlık proje ekibinin katıldığı bir toplantıda Netcad yetkilileri tarafından sunulmuştu.

Spor Bilgi Bankası ile 81 kentteki spor tesisleri, yurtlar, gençlik merkezleri, gençlik kampları ve taşınmazlar sayısal ortama aktarılacak ve akıllı haritalar ile 360 derece panoramik fotoğraflar sayesinde internet üzerinden tüm verilere ulaşılabilecek.

Böylece vatandaşlar ikamet ettikleri ildeki spor tesisleri hakkında detaylı bilgilere kavuşmuş olacak; yer bilgisine ulaşacak ve o tesisin dış ve iç mekan 360 derece panoramik fotoğraflarına internet üzerinden erişerek tesislerin türüne / spor branşlarına göre sorgulama yapabilecek. Sistem, vatandaşın tesise gitmeden randevu almasını, navigasyon yoluyla o tesise gidebilmesini dahi mümkün kılabiliyor.

Verilerin çok daha hızlı ve güncel olarak değiştirilmesi ve izlenmesinin amaçlandığı projede; bugüne kadar yapılması pratik olarak mümkün olmayan sorgulama ve analizler yapılarak tek merkezden veri kontrolü sağlanabilecek. Böylece tesislerin standartlara uygunluğu, bakımı, doluluk oranları gibi bilgilere kolaylıkla ulaşılabilecek ve tesislerin kullanım oranları belirlenecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, spor tesislerinin daha verimli kullanılması amacından yola çıkarak Netcad ile yürüttükleri bu projenin mart ayında hayata geçmesi planlanıyor.