Skip to end of metadata
Go to start of metadata
Icon

Analiz ayaları ile yük kaybı formülü, ihtiyaç çarpanı, debi birimi gibi hidrolik ayarlar, toplam simülasyon zamanı (24 saat, 72 saat vb.), raporlama süresi zamanı gibi süre ayarları ile basınç ve hız ayarlarını tanımlayabilirsiniz.

Bu bölümde tanımlanan değerlere göre hidrolik çözümler gerçekleştirilecektir.

Icon

Hidrolik Ayarlar, hidrolik hesap ve seçeneklerinin yer aldığı bölümdür. Aynı zamanda hidrolik işlemlerin kontrol edildiği bölümdür. Programın hidrolik hesaplamada kullanacağı katsayı, birimler ve formüller buradan kontrol edilir. Seçilen debi birimine göre (lt/s, galon/dk, vb.) veritabanında tutulan ve raporlarda yer alan tüm değerler SI ya da US birim sistemine göre değişecektir. Yük kaybı formülü Hazen-Williams, Darcy-Weisbach ya da Chezy-Manning olmak üzere üç çeşittir. Bu bölümlerde yapılabilecek değişiklik hesaplama boyunca tüm sonuçları etkileyecektir.

1) Örnek uygulama için Hidrolik Ayarları penceresindeki değerlerleri aşağıdaki gibi giriniz.

2) Örnek uygulama için Süre Ayarları penceresindeki değerlerleri aşağıdaki gibi giriniz.Süre Ayarları analiz işleminden sonra yapılacak olan simülasyon süresi ile ilgili parametrelerin girildiği bölümdür. Simülasyonun toplam süresi, simülasyon zaman adımı aralıkları gibi veriler bu bölümden girilir.

3) Örnek uygulama için Basınç ve Hız Ayarları penceresindeki değerleri aşağıdaki gibi giriniz. 

 

 

  • No labels