Skip to end of metadata
Go to start of metadata
Icon

Şebekede bulunan boru hatları, düğümler, yangın musluğu, vanalar gibi proje elemanının çizimi, sayısallaştırma sihirbazı menüsünden yapılmaktadır.

Bu bölümde istediğiniz proje elemanını seçtikten sonra fare sağ tuş ile açılan menüden Sayısallaştır veya İlişkilendir işlemlerini kullanabilirsiniz. Bu iki işlem arasındaki fark aşağıdadır.

İşlemAçıklama
SayısallaştırProje elemanlarınızı siz çizecekseniz sayısallaştır işlemini kullanabilirsiniz. Çift tıkladıktan sonra ekran üzerinde çizim işlemlerine başlayabilirsiniz.
İlişkilendirEklemiş olduğunuz dosyada proje elemanlarınız mevcutta yer alıyorsa, yani daha önce çizilmiş ise bunları tek seferde tanımlamak için ilişkilendir işlemini kullanabilirsiniz. İşleme çift tıkladıktan sonra ilgili proje elemanını (örneğin 1.kademe boru hatlarınızı) ekrandan seçebilirsiniz. Seçim işlemleri sırasında hızlı seçim araçlarını da kullanabilirsiniz. Böylece belirli tabakadaki tüm çizgileri örneğin 1.kademe boru hattı olarak tanımlayabilirsiniz.
Icon
  1. Ekle / Dosya Ekle işlemi ile  SAKIZKOY.NCZ (İndirmek İçin Tıklayınız) dosyasını proje ekranına yükleyiniz.
  2. Sayısallaştırma Sihirbazında  Depolar butonuna basınız ve açılan alt menüden Gömme depo türünü seçiniz. Seçilen Gömme depoyu ekranda belirtilen noktaya konumlandırınız.
    1. Şebekenin çözülebilmesi için şebekeyi besleyen bir depo veya rezervuar olmak zorundadır.
    2. Depo çizimi yapıldıktan sonra çizilen depoya ait bilgilerin girilebileceği bir bilgi penceresi açıldığını gözlemleyiniz. Depo Bilgilerini aşağıdaki gibi doldurunuz.Ardından Değişiklikleri Uygula butonuna basınız.

 

Icon

Tanımlanan değerler, Depo özelliklerine tanımlanması zorunlu olan bilgilerdir. Bu bilgiler, Başlangıç Seviyesi, Minimum seviye, Maksimum Seviye ve Çap bilgileridir. Aksi halde hidrolik çözüm depo bilgileri olmadığı için gerçekleştirilemeyecektir.

 

Icon

3. M_DÜĞÜM_NOKTASI tabakası hariç tüm tabakaları kapatınız.

4. Sayısallaştırma sihirbazından düğüm noktası seçeneğini seçiniz. Fare sağ tuş ile ilişkilendir işlemini seçiniz. Tümünü Seç (veya klavyeden T butonu) işlemi ile tüm noktaları seçip fare sağ tuş ile işlemi bitiriniz.
5. Sayısallaştırma sihirbazından Borular / 1.Kademe seçeneğini seçiniz. Fare sağ tuş ile ilişkilendir işlemini seçiniz. M_1_Kademe tabakasındaki tüm çizgileri seçip fare sağ tuş ile işlemi bitiriniz.

Icon
  • Hardy Cross yönteminde, diğer yöntemlerde olduğu gibi boru çapları otomatik olarak hesaplanmaktadır. Ancak oru çapını siz belirlemek istiyorsanız, tam olarak bu aşamada açılan Boru Hatları penceresinde; Boru tipi kolonundan borunuzun olmasını istediğiniz çap bilgisini seçebilirsiniz. Eğer hidrolik hesaplar sırasında bu çap bilgisinin değişmesini istemiyorsanız Sabit Çap kolonundan "Evet" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
  • Dilerseniz bu işlemi, Referanslar altında yer alan Boru tablosuna fare sağ tuş / Tablo işlemi ile de gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem ise Kolon Doldur yöntemidir. Bu işlemin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

6. Sayısallaştırma sihirbazından Yangın Musluğu / Yangın Musluğu (Yer üstü) seçeneğini seçiniz. Fare sağ tuş ile ilişkilendir işlemini seçiniz. M_YANGIN tabakasındaki tüm noktaları seçip fare sağ tuş ile işlemi bitiriniz. Aynı işlemi vanalar için de gerçekleştiriniz.

  • No labels