Skip to end of metadata
Go to start of metadata

 Ocak ve Şev Çizgilerinin Oluşturulması

Netpromine üzerinde açık ocak çalışması yapılabilmesi için ilk olarak topografya veya damar üzerine ocak sınır çizgisinin çizilmesi gerekmektedir.Bu çizim Netcad Ana Modul ekranında çizilip aktarılabileceği gibi Netpro/MINE penceresinde de çizim araçları ile çizilebilir.

Netcad Üzerinden Netpro/MINE'a aktarım

Netcad katman yöneticisinden, Ocak_Sınırı adında bir tabaka açın ve açık ocak çalışması yapılcak yeri koordinatlı olarak çoklu doğru veya alan objesi ile çizin.

Çizim tamamlandıktan sonra tabaka üzerinde sağ tuş Gönder/ 3D ile Netpro/MINE'a aktarın.

Icon
Diğer gönderme seçenekleri için Buradan yararlanabilirsiniz.
Icon

3D Gönderme işleminden önce Netpro/MINE çalıştırılması gerekmektedir.

Netpro/MINE Üzerinden Ocak Çizimi

Ocak Sınırınızı Netpro/MINE çizim menüsündede çizebilirsiniz.

Bu işlem için topografyayı aktardıktan sonra Giriş Menüsü- Alan işlemi ile açılan Katman Seç penceresinden Yeni Katman Oluştur sekmesine Ocak Sınır adında bir katman ekleyiniz.

Eklediğiniz Sınır Veri Kataloğu altında 3D sekmesi altına yerleşecektir. Topoğrafya üzerine ocak sınırınızı çiziniz ve fare sağ tuş ile işlemi tamamlayınız.

Çizgi Modeli İzlesin İşlemi

Icon

Aktarılan ocak sınırı ve Netpro/MINE üzerinden ocak sınırı çizimlerinde Ocak Alan çiziminin Topoğrafya ait üçgen model üzerine veya Taban Cevher Yüzeyini takip etmesi gerekmektedir.

Sınır objesinin Yüzeyinizi takip edebilmesi için Netpro/MINE/ Yüzey Oluştur/ Çizgi Modeli İzlesin işlemine tıklayınız.

Ekranın Sağ altında bulunan komut ekranına bakarak Önce çizilen ocak sınırını seçiniz, daha sonra çizginin takip edeceği Topoğrafya veya Taban Cevher Yüzeyini seçiniz. Ocak Çizgisinin seçtiğiniz yüzeyi izlediğini göreceksiniz.

Icon

 Çizgi Modeli İzlesin işleminde Ocak sınırını seçebilmek için sınır çizgisinin arkasında boş olması gerekmektedir. Eğer Topoğrafya yüzeyiniz veya Taban Cevher Yüzeyiniz ile Ocak Sınır çizgisi arkasında boşluk bulunmuyorsa anlık olarak yüzeyler kapatılarak sınır çizimi gerçekleştirilir.

   

Icon

Topoğrafya yüzeyine ait üçgen modeliniz oluşturulabilmesi için Netcad Netsurf modulunden yararlanarak Üçgen Model Oluşturulması gerekmektedir.

Netsurf Üçgen Oluşturma işlemleri ile ilgili Buradan yararlanabilirsininiz.

Oluşturulan Üçgen Model konu başında bahşedilen 3D Aktarma işlemleri uygulanır.

 

 

 

 

  • No labels