Skip to end of metadata
Go to start of metadata

5.4 Rakotman Tasarım İşlemleri

Rakortman Tasarımı , aynı ocak çizgisi içerisinde farklı basamak açılarına sahip basamaklar oluşturulmak isteniyor ise kullanılabilir.

Çizilen Ocak Çizgisi üzerine farklı basamak açılarının tanımlanacağı alanlar çiziniz. Bu işlem için Giriş Menüsü/ Alan işlemi ile açılan Katman Seç penceresinden Yeni Katman Oluştur sekmesine Rekortman adında bir katman ekleyiniz ve farklı açıları oluşturacağınız alanları çiziniz.

Veri Kataloğu altında yer alan Rakortmanlar sağ tuş işlemlerinden Rakortman Ekle işlemine tıklatınız.


Varsayılan değer Çizdiğiniz alanlar dışında kalan alanlara verilecek basamak eğimidir. Tamam'a tıklayarak işlemi sonlandırınız..R01 Veri kataloğu altındaki Rakortmanlar altına yerleşecektir.


R01 üzerinde sağ tuş Alan Ekle sekmesine tıklayınız ve çizdiğiniz alanlardan birini seçiniz.Gelen pencereye bu alana ait basamak açısını yazınız.

(Örnek veride belirlenecek 1. rekortman alanı için 85°, 2.rekortman alanı için 45° değeri verilir.)


Tamam butonuna tıkladıktan sonra tekrar Rakortmanlar altında yeralan R01 sağ tuş işlemlerinden Alan Ekle diyerek diğer alanları ve basamak açılarını aynı şekilde tanımlayınız.

Rakortman tanımlamaları bittikten sonra Yer Üstü Madenciliği/ Ocak 1 üzerinde sağ tuş Varsayılan Basamak Tanımı işleminde Basamak Açısı bölümüne R01 yazınız ve Ocak çizgilerinizi ekleyiniz.

Rekortmanlı ocak çizgilerini ekledikten sonra ocak yüzeyleri oluşturabilmek için  Yer Üstü Madenciliği/ Ocak 1 altındaki Ocak Yüzeyi Üzerinde sağ tuş Ocak Yüzeylerini Yenile işlemi ile yüzeyler oluşturulabilir.

 


 

   • No labels