Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Hidrolik Çözümlerin Gerçekleştirilmesi

Icon

1. İşlemler \ Projeden Yeni Hat Yarat işlemine giriniz. Gelen pencerede, güzergâh üzerinde hangi cins sanat yapılarının otomatik olarak bulunmasını istiyorsanız işaretleyerek belirtiniz. Tamam butonuna tıklayınız. 

 

2. Tamam butonuna tıklayarak grafik ekrana geçip proje üzerinde zemin isimli nokta ile başlayıp 39 nolu nokta arası (başta ifade etiğimiz ilk hat) ilk hat seçilir ve hattın başlangıç noktasını zemin isimli noktayı gösteriniz. Başlangıç noktasını gösterirken hat yakalama modunu aktif yaparak hattın tam başlangıç yerini yakalamaya dikkat ediniz. Karşınıza ayrı bir ekranda (dosyada) seçtiğiniz güzergahın arazi profil kesiti ile bulunan sanat yapılarını ve sıradan noktaları içeren profil gelecektir. Profil listesinde maslak yerleri belirleyecektir.

 

Icon

Mavi hat arazi profili, beyaz hat ise sanat yapılarını bağlayan profili (boruları) gösterir. Ayrıca bu güzergâh hakkında içinde hesapları da gösteren bir diyalog karşınıza gelecektir. Burada her sanat yapısına gelen hatta ait boru bilgisi o sanat yapısı tarafından bilinmektedir. Sarı satırlarda (sıradan noktalarda) bu bilgi yoktur. Ayrıca projenin en başındaki sanat yapısında da hat bilgisi yoktur.


3. Pencere içerisinde mause sağ tuş özelliklerinden Tüm Hatlara Otomatik İlk Değer Ver işlemine girilir. Qdebi değerini 37.40 olarak giriniz. Tamam ile işleme devam ediniz.


4. Bu projede 10,16, 20 Atü PE borularını seçiniz.

5. Tamam butonuna tıklayıp boru seçimi yapınız. Programın boru seçiminden sonra bu seçime göre hesap yapması için Hesapla butonuna tıklayınız. Hesap sonucunun rapor geldiğini gözlemleyiniz.


 Bu rapora göre yorum yapıp gerekli müdahale yapılacaktır. Boru çaplarları ve atü bilgileri değiştirilerek pencere içerisinde ki sonuçların kontrolü sağlanacaktır.

Icon

Listede sağ buton menüsünden "Edit" ile sanat yapısı cinsini değiştirmek, silmek, tüm hatlara kendi seçtiğiniz bir boru cinsi atamak veya noktanın profilde nerede olduğunu görmek mümkündür. Ayrıca arazi profili üzerinde bir nokta gösterip buraya yeni sanat yapısı ekleyebilirsiniz. Profil listesi ile grafik ekranda bulunan profil birbiri ile etkileşimli çalışmaktadır. Yani profil üzerine eklediğiniz veya sildiğiniz bir sanat yapısı profil listesinde de görünecek veya silinecektir.

 

6. Profilin üzerinde iken fare sağ tuşuna tıklayınız. Bulunan sanat yapılarını kabul ediyorsanız "Evet", butonunu seçerek işleme devam ediniz. Ardından blok sembollerini plana işlemek için CAZİBELİ.NCZ projesine geçilir Hattı Tekrar Gösteriniz mesajını Tamam ile geçiniz ve ardından güzergâhı seçiniz. Kullanılan sanat yapıları ana diyalog da ağaç yapısına geldiğini gözlemleyiniz.

Icon

Projeniz içerisinde 39 nolu ayrım noktasından itibaren 2.hat ve 3.hat aynı işlem adımları ile gerçekleştirilerek çözülmesi gerekmektedir. Ayrım noktalarından itibaren su kaynağından su iki kola ayrıldığı proje parametrelerinde dikkate alınarak çözülecektir.

 

7. Yapılan işlemler sonucunda kullanılan sanat yapıları ana diyalog da ağaç yapısına geldiğini gözlemleyiniz..

  • No labels