Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Sakarya Belediyelerinde Bir İlk

24 Mart 2014

Erenler Belediyesi son teknoloji ürünü 360 derece panoramik kent rehberini yayınlayarak Sakarya’da bir ilki gerçekleştirdi.

Erenler Belediye'sinde uygulamaya geçirilen 360 derece görüntüleme teknolojisi ile bilgisayar karşısında oturarak kentin cadde ve sokaklarında gezebilmek ve veri toplayabilmek mümkün. Bu sayede bina envanteri, yol ve yol ögeleri envanteri, kent mobilyaları envanteri, park / ağaçlandırma envanteri, afet planlama envanteri, POİ noktaları envanteri, iş yeri tabela envanteri, kamu alanları envanteri, sağlık alanları envanteri, tabela sayısallaştırma, seyyar ve işgalliye takibi gibi kent envanterlerinin çıkarılabilmesi sağlanıyor.

Ayrıca numarataj kontrolü, kentsel tasarım proje alanları belirleme, trafik işaretleri kontrolü ve envanteri, nitelikli yapı denetimi için ön kontrol saha çalışmaları, tadilat projeleri için ruhsat verme öncesi ön kontrol, tahrip edilen yeşil alanlar ile ilgili hasar tespit çalışması, Vatandaş şikâyetlerinin kontrolü, atık toplanması ile ilgili planlamaların yapılması gibi saha çalışmaları da masa başında bilgisayardan gerçekleştirilebiliyor.

Uygulamanın ölçümleme yetenekleri birçok bilgiye ulaşabilmeyi de olanaklı kılıyor. 1 metrenin altında konum hassasiyeti elde edebilme, doğru konumlama ile 20 cm altında konum hassasiyeti, Resim içinde 2-50 cm arasında mesafeye bağlı olarak ölçüm hassasiyeti, doğru konumlama ile 2-15 cm arasında ölçüm hassasiyeti, hem dikey nesnelerde (bina, tabela, duvar, elektrik direği vb.) hem de yatay nesnelerde (tol, kaldırım, açık arazi vb.) ölçüm imkânı, uzunluk, eğim, yükseklik farkı, dikdörtgen alan, çok noktalı alan ve koordinat ölçme gibi özelliklere yine masa başından ulaşılabiliyor.

Erenler belediyesinin 360 derece kent rehberi için;

http://keos.sakarya-erenler.bel.tr/keos/