Skip to end of metadata
Go to start of metadata

6.1 Galeri Tasarım İşlemleri

Netpromine üzerinde galeri tasarımı yapılabilmesi için sahaya ait cevher ve topoğrafik yüzeylere göre galeri planının önceden yapılması gerekmektedir.

Bu plan iki boyut veya üç boyut ekranında yapılabilir ancak iki boyutta çalışılıp üçüncü boyuta aktarmak daha işlevsel olacaktır.

Netcad ekranında galeriye ait giriş noktasını ekleyiniz ve damara ulaşabilecek şekilde kotları (eğim ve doğrultu standartlarını gözeterek) azaltarak noktaları ekleyiniz.

Noktalar üretildikten sonra Tabaka özelliklerinden 3D sekmesine giriniz. Rakım bölümünü Mutlak olarak değiştiriniz.

Oluşturulan tabaka üzerinde sağ tuş Gönder- 3D işlemine tıklayınız Netpromine veri kataloğundan Netcad katmanı altına ve ekrana noktalarınız gelecektir.

Gelen tabaka sağtuş Stil- Gelişmiş sekmesinden noktalarınıza kalınlık veriniz. (Örn. Kalınlık:4)

Veri kataloğu altından Galeriler sağ tuş işlemlerinden Galeri Ekle işlemine giriniz. Nokta Yakala modunu aktif hale getirerek ekrandaki noktalardan tutarak Ana Nakliye Yolunu çiziniz. Sağ tuş yaptıktan sonra ekrana Galeri Özellikleri-Genel sekmesi gelecektir.

İlgili bilgileri doldurarak , eğer bilgi Tahkimatlar, Havalandırma Verileri ve Basınç Direnç hesapları bölümlerinden ilgili yerleri doldurunuz. Bu bilgiler daha sonra havalandırma hesabı ve raporlarda kullanılabilir.

Tamam butonuna basıldığında ekranda galeri çizgisinin oluştuğunu görebilirsiniz.

Diğer noktaları da bu şekilde birleştirerek galerilerinizin tamamını çiziniz.

Galerilerinizi çizdikten sonra özelliklerini değiştirmek yada görünürlüklerini kaldırmak için galeri sağ tuş işlemlerinden Galeri Listesi işlemine tıklayınız.

Galeri silmek ve düzenleme yapmak için pencere altında yer alan butonları kullanabilirsiniz

Galerinizin seçtiğiniz profilde görünmesini istiyorsanız (B10) Galeriler sağ tuş işlemlerinden Eksen Göster tikini kaldırınız. Galerilerinizin kalınlaşarak istediğiniz profilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Galeri tasarımı tamamlandıktan sonra sağ tuş işlemlerinden Kurp, Bağlantı Yolu, Spiral eklenebilir.Stil bölümünden görünüm özellikleri değiştirilebilir.

Kurp Ekleme: Galeriler sağ tuş işlemlerinden Kurp işlemine giriniz. Yarıçap ve Açı adımı bölümlerini doldurarak kurp eklenmek istenen galerinin kollarını sırası ile seçiniz.