Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Netcad, Arazi Toplulaştırma ve Hidroloji Çalıştayı

26 Haziran 2014

Türkiye’nin en güçlü arazi toplulaştırma çözümü NETTOP’un yeni ve geliştirilmiş özellikleri, 26 Haziran’da Bilkent Cyberpark’ta gerçekleştirilen Arazi Toplulaştırma ve Hidroloji Çalıştayı’nda anlatıldı. 

Türkiye’deki küçük, parçalı ve dağınık araziler şeklindeki tarım işletme yapısının yeniden düzenlenerek daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımının sağlanması amacıyla başlatılan Arazi toplulaştırması 2002 yılında hız kazanmaya başlamıştır.  Özellikle 2009 yılından sonra GAP projesi ile büyük bir ivme kazanarak 59 ilde 5 milyon hektar alanı kapsayan bir proje durumuna gelmiştir.

Hedef, Her yıl 1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma yaparak 2023 yılına kadar Türkiye’nin 1. kuşak arazi toplulaştırmasını tamamlamak

Türkiye’nin Coğrafi Bilgi Sistemi ve Mühendislik Çözümü NETCAD’in Türkiye’de halen yoğun bir şekilde devam eden toplulaştırma faaliyetlerinde kullanılan en güçlü yazılım olan NETTOP’un yeni özelliklerini tanıttığı Çalıştay’a, özel sektörde toplulaştırma alanında proje üreten çok sayıda özel sektör firması katıldı.

Çalıştay’da NETTOP’un TAKBİS Entegrasyonu, çaplı yer teslim tutanağı hazırlama, blok içi tahsislerde dengeleme, sabit tesislerin işlenebilmesi gibi pek çok gelişmiş özelliği, Netcad Teknik Hizmetler ve Eğitim Müdürü Tunç Emre TOPTAŞ tarafından katılımcılara aktarıldı. Çalıştay’da ayrıca programın yeni versiyonu Nettop 9.0’a ilişkin planlanan yeni özellikler de anlatıldı.