Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Başarı Hikayesi - Başakşehir Belediyesi E-İMAR Projesi

Başakşehir Belediyesi bünyesinde kullanılan KEOS (Kent Otomasyon Sistemi) 'un  halka yönelik hizmet araçlarından birisi de E-İMAR projesidir.

 

KEOS E-İmar uygulaması özellikle İmar Müdürlüğünü yoğun olarak meşgul eden bilgilendirme amaçlı taleplere, vatandaşın belediyeye gelmesine gerek kalmadan web üzerinden ulaşmasını sağlayarak İmar Müdürlüğünün iş yükünü azaltır.

 Vatandaşlar resmi başvuruları öncesi Ada/Parsel,Adres kriterleri ile imar planına göre durum ve plan notlarını hakkında bilgilendirici raporlar alabilir.Kent Rehberi üzerinden erişim ile haritada seçilen yere ait mevcut tüm belgeler anında görüntülenir.

Kurumun E-İMAR hizmetini kullanacak vatandaşları, parselleri hakkında uyarı mahiyetinde bilgilendirmek amacı ile belirli bölgelerde sorgulamadan önce mesaj panosu açılması da sağlanabilmektedir.

Belediye bünyesinde güncellenen uygulama imar planlarını, sözel ve görsel bilgi olarak internet kullanıcılarına sunmayı hedefleyen E-İMAR uygulaması, Maltepe Belediyesi Web Anasayfasına ve Kent Rehberine  eklenmiştir.

Web Anasayfa üzerinden uygulama arayüzüne erişen kullanıcılar, ister parsel bilgileri isterlerse de adres bilgilerini kullanarak istedikleri yerin imar durumu ile ilgili bilgi alabilmektedirler. Sorgu sonucu açılan bilgi sayfaları üzerinden sayfayı yazdırma ve imar planı notlarını görüntüleme olanağı da bulunmaktadır. 

Ayrıca yine bir KEOS uygulaması alan 360 panoromik fotoğraf görüntüleme aracı da E-İMAR hizmetine entegre edilmiştir. İmar durumu sorgulanan mekanların 360 derece panoromik görüntülerine bilgi sayfası içerisinden ulaşılabilmektedir.

E-İmar İle Neler Yapılabilir?

  • İmar Durum Belgelerine ada/parsel ve / veya adres bilgilerinden ulaşım
  • Güncel Plan Kararları, Plan Notları ve Kısıtlama kararlarına erişim
  • Kent Rehberi içerisinden çalışabilirlik
  • Vatandaşa bilginin doğrudan sunulduğu Şeffaf Belediyecilik yaklaşımı