Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Başarı Hikayesi - Kartal Belediyesi 360 Görüntülerin Entegrasyon Projesi

Kartal Belediyesi, vatandaşların hizmetleri daha verimli, güvenilir ve ekonomik olarak erişebilmesini sağlamak amacıyla kurulan Kent Bilgi Sistemi projesinde kapsamında, ilçe genelinde tüm yol ağının 360 derece panoramik görüntüleri çekilmiştir. Bu sayede kurum personelinin sahaya inmeden verilere kolay ve hızlı erişimiyle belediye zaman ve işgücü açısından kazanç sağlamaktadır. 

 

Kurum içinde;

  • Masaüstünde Netcad'in içine entegre olarak kullanılan 360 ile sorgu sonuçları panoramik olarak görüntülenebilmekte, 360 Pro modülü ile görüntüler üzerinden sayısallaştırma (tabela, çöp konteyneri, kent mobilyaları), katman bindirme, öznitelik girişi işlemleri,  bina, yol, poi, işyeri, ağaç gibi envanter çıkarma işlemleri yapılabilmektedir. 
  • İmar durum bürosu tarafından düzenlenen kot-kesit, inşaat istikamet, çap gibi belgeler 360 görüntüleri üzerinde doğrulanabilmektedir.
  • Fen İşleri, Park Bahçeler, Zabıta, Beyaz Masa gibi vatandaştan istek ve şikayet talepleri alan birimler bu görüntü üzerinden talepleri yerine gitmeden değerlendirebilmektedir. 
  • Kent Otomasyon Sistemi üzerinde Taşınmaz Bilgi Sistemi uygulamaları ile entegre olarak sorgulamalarda; MIS tarafında borç ve beyan takiplerinde; işgaliye takibi, kentsel dönüşüm,ruhsat verme gibi işlemlerde yine bu veri üzerinden kontrol sağlanabilmektedir.
  • Vatandaşlar tarafından, kent rehberi üzerinden hızlı ve güvenilir bir şekilde veriye ulaşma, adres bulma, sorunları tespit ederek belediyeye bildirme gibi işlemlerde kullanılmaktadır.
  • Mahalle muhtarları, ilçe teşkilatları gibi çeşitli kamu kurumları tarafından da kullanılmaktadır.