Skip to end of metadata
Go to start of metadata
Icon

Kavşak çözümü, kot taşıma, aplikasyon planı gibi işlemlerin yapıldığı Kavşak Editörü' ne geçilmeden önce, tüm kavşak planların çizilmiş, tasarımının yapılmış, kesişen karayollarının (Anayol ve Tali yolların) Güzergahları ve yüzey tanımlarının oluşturulmuş olması gerekmektedir. Kavşak kollarına ait *.KTB dosyalarının oluşturulması yeterlidir.

Kavşak çözümünün gerçekleştirilmesi için örnek projedeki T kavşağa ait anayol, taliyol ve kavşak kollarına ait yatay güzergahların belirlenmesi gerekmektedir.

Anayol Güzergahının Oluşturulması ve Dever Tanımlarının Gerçekleştirilmesi

Icon

1. Güzergah Editörü / Güzergah Tanımla işlemine giriniz. Someler Yöntemini seçerek (Elemanlar Yöntemi de seçilebilir.) Tamam butonu ile işlemi onaylayınız.

2. Ekrana gelen Oluşturulacak Güzergah penceresinde Ekle Butonu İle dosyanın lokalini belirledikten sonra Dosya Adı  bölümüne ANAYOL yazınız. Ekle ve ardından Tamam  butonlarına basınız.

3. Grafik Ekrandan güzergah haline getirilecek KVS_ANAYOL_EKSEN tabakasında kayıtlı anayol eksen çizgisini seçiniz. İşlemi bitirmek için fare sağ tuşuna tıklayınız.

4 .Katman Yöneticisi' nde KROKİ_ANAYOL tabakasının ekran üzerindeki görünürlülüğünü açınız.

5. Serbest Dever Tanımları / İşlemler / Krokiden Oku işlemine giriniz. ANAYOL.KTB dosyasını seçiniz.

6. Dever çizgisini ve başlangıç noktasını gösteriniz.. Okunan değerlerlerin 1 ve 2 nolu bölümlerine yazdırıldığı gözlemlenebilir. 

Icon

İşlem sonucunda, platformun sağında ve solu için 2 yeni bölüm açılacaktır. Bu bölümler Tip Kesit Editörü' nde yüzey tanımı oluşturulma aşamasında kullanılacaktır. 1 nolu bölüm, platformun solu için D1 kodu ile, 2 nolu bölüm, platformun sağı için D2 kodu ile tanımlanarak, platforma kolaylıkla entegre edilecektir.

Yol geoemetrileri oluşturulurken tanımlanacak değişkenler hakkında aşağıdaki tablodan da ek bilgiler alabilirsiniz.

Geometriİşlemİşlemin Amacıİşlem Sonucunun Kullanılacağı Yerler
YatayRakortman TanımlarıYatay somelerdeki kurpların ve platform genişliklerinin otomatik olarak tanımlanması.İşlem sonucu R01, R02 vb. kodlara yazılır. Tip Kesit Editörü'nde değişken yüzey genişlikleri platforma entegre edilmiş olur.
YataySerbest Dever TanımlarıYatay somelerdeki yarıçaplara göre kullanıcı tanımlı girilen dever değişiminin otomatik olarak tanımlanmasıİşlem sonucu D1, D2 vb. kodlara yazılır. Tip Kesit Editörü'nde değişken aralıklardaki dever tanımları, platforma entegre edilmiş olur..
DüşeyDüşey Sapma TanımlarıDüşey geometrideki (kırmızı kotun) üzerinde farklı km.aralıklarlarında kot (z) değişimlerini tanımlamak için kullanılır.İşlem sonucu V1, V2 vb.kodlara yazılır. Tip Kesit Editörü'nde, kırmızı kottan (KKOT, EKS) itibaren değişken km.aralıklarında kot sapmaları, platforma entegre edilmiş olur.

Taliyol Güzergahlarının Oluşturulması ve Dever Tanımlarının Gerçekleştirilmesi

Icon

7. Tali yol eksenini tanımlamak için; Netpro / Güzergah / Güzergah Tanımla İşlemine giriniz. Someler Yöntemini seçerek Tamam butonu ile onaylayınız.

8. Ekrana gelen Oluşturulacak Güzergah penceresinde Ekle Butonu İle dosyanın lokalini belirledikten sonra Dosya Adı  bölümüne TALIYOL yazınız. Ekle ve ardından Tamam  butonlarına basınız.

9. Grafik Ekrandan güzergah haline getirilecek KVS_ANAYOL_EKSEN tabakasında kayıtlı taliyol eksen çizgisini seçiniz. İşlemi bitirmek için fare sağ tuşuna tıklayınız.

10. Tamamen aynı işlemler ile 1 ve 2 nolu adaya ait kavşak kollarını KOL1 ve KOL2 isimleri ile oluşturunuz.  (KVS_KOL1_EKSEN ve KVS_KOL2_EKSEN tabakalarını referans alabilirsiniz. )       

11. Katman Yöneticisi' nde KROKİ_TALIYOL tabakasının ekran üzerindeki görünürlülüğünü açınız. 

12. Serbest Dever Tanımları / İşlemler / Krokiden Oku işlemine giriniz. İşlemler / Krokiden Oku seçeneğini tıklayınız.TALIYOL.KTB dosyasını seçiniz.  

13. Dever çizgisini ve başlangıç noktasını gösteriniz.. Okunan değerlerlerin 1 ve 2 nolu bölümlerine yazdırıldığı gözlemlenebilir. 

Güzergahların başlangıç ve bitiş aralıklarını görebilmek ve eksenler üzerine km.aralıklarını yazdırmak için;

Icon

14. Netpro / Güzergah Editörü İşlemine giriniz.Güzergah Dosyası olarak  Anayol.KTB dosyasını gösteriniz. Ekrana gelen Yatay Editörde, Fare sağ tuş ile açılan Plan Çizimini Yenile İşlemine girerek, Anayol güzergahına ait km.aralıklarını ekrana yazdırabilirsiniz.

15.Netpro / Güzergah / Şevli Kotlu Plan işlemine giriniz. Dosyalar Bölümünde Yer alan Güzergah sekmesinde ... butonuna basarak Taliyol.KTB dosyasını seçiniz. Çizim Ayarları bölümünde Önceki  Planı Sil sekmesi pasif halde olmalıdır.

16. Bir üstteki işlemin aynısı ile KOL1.KTB ve KOL2.KTB dosyalarını seçerek plan çizimlerini alınız.

Icon

Ana Yol ve Tali Yol güzergahlarının km.aralıklarını yazdırarak güzergahların başlangıç ve Bitiş aralıklarını görebilirsiniz. çizgi yönüne göre değişen bu aralıkları değiştirmek isterseniz Düzenle/Yardımcı İşlemler/Çizgi Yönünü Değiştir İşlemi veya KTB dosyasını Güzergah Editörü'nde açarak, XY butonu yardımıyla some koordinatlarının yerlerini değiştirebilirsiniz.

 

 

 

  • No labels