Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Rapor Tasarım Aracı

Açıklama

Icon

Raporlar ekranında sağda bulunan Rapor Tasarım Aracı düğmesine tıklanarak asıl işin yapıldığı tasarım ekranının açılması sağlanır.

İçerik

Icon

Rapor Tasarım Ekranı Özellikleri

Rapor tasarım ekranının sol kısmı Alanlar, Html Özellikleri ve Netigma Özellikleri sekmelerine ayrılmıştır.

  • Alanlar sekmesinde, rapora eklenebilecek nesneler bulunmaktadır. Bu nesneler hiyerarşik bir ağaç yapısında sunulmaktadır. İlk düzeyde raporun bağlı olduğu obje ve bu obje ile ilişkilendirilmiş objeler ve herhangi bir obje ile ilgili olmayan rapor nesnelerinin eklenebileceği Genel başlıklı kalemler bulunur. Her objenin altında o objeye ait sorgular, şablonlar, alanlar ve diğer başlıklı rapor nesneleri bulunur. Bu nesnelerin ne işe yaradığı kendi başlıkları altında değinilecektir. Genel başlıklı nesnelerde ise direkt bir obje veya objenin bir alanı ile ilgili olmayan Repeater, Scalar ve Iframe nesneleri yer alır.
  • Html Özellikleri sekmesinde, rapora eklenmiş bir html nesnesinin html özelliklerinin ayarlanabileceği özellik - değer listesi yer alır.
  • Netigma Özellikleri sekmesinde, alanlar sekmesindeki nesnelerden rapora eklenmiş nesnelerin özelliklerinin ayarlanabileceği özellik - değer listesi yer alır.

 

Detay özellikler için bkz HTML Rapor Nesneleri