Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Çizim İşlemleri

Icon
  1. Çizim\Hesap Profili işlemine giriniz. Antet dosyasının seçimini yapınız. Antet dosyası seçimi yapılmak istenmiyorsa, profiliniz iptal butonu ile geçilerek yeni açılan TERFI_PROFİL.NCZ dosyasına aktarılır.

 

Icon

Tüm profil çıktı işlemleri Netcad 6 ile birlikte yeni gelen çıktı şablonları oluşturularak da alınabilir. Akıllı altlıklar olarak düşünebileceğiniz bu çıktı şablonları ile  projede çıktı alınması istenilen alanın konumunun belirlenmesinin yanı sıra lejand, ölçek çubuğu, yön oku, proje başlığı, koordinat gridleri, projeksiyon bilgisi, hazırlayan, kurum logosu, projeye ilişkin notlar vb. bilgilerin çıktıya otomatik olarak yansımasını sağlamaktadır. Netcad ile farklı amaçlarda çıktı şablonları oluşturabilir (?) ve oluşturulan bu çıktı şablonlarını, tüm pojelerinizde çıktı işlemlerinde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

 

2. Boru çiziminin olduğu proje dosyasına geçip Çizim\İsale Plan Paftası Üret komutunu seçiniz. Bu satırlarda gerekli bilgileri giriniz. Düşey yükseklik sekmesi ile Profil üzerindeki noktalar ile vaziyet planı üzerindeki noktaların paralelliğini ayarlanabilir3. Çizim\İsale Hattı Profili Çiz komutunu seçiniz. Seçim yapıldıktan sonra isale profili ekranda ayrı bir dosya olarak çizildiğini gözlemleyiniz. İsterseniz antet dosyası seçimi yapabilir,

seçtiğiniz antet dosyasına profilinizi çizdirebilirsiniz.

 


4. Çizim\Prensip Çiz komutunu seçiniz ve sanat yapılarından oluşan hattın çizimi elde edilir. Mouse imlecinin ucuna gelen çizimi ekranda uygun yere bırakınız.


5. Çizim\Diğer Çizimler komutunu seçiniz ve açılan pencere içerisinde plan çizim üzerine aktarılması istenen bilgileri aktif hale getiriniz. Proje içerisinde hesaplanan boru tipleri, boru çap ve atü bilgileri, kilometre yazılar vb. bilgilerin yazılması sağlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

  • No labels