Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Dirsek Çizimleri, Düğüm Detayları ve Armatür Tablosunun Alınması

Icon

1. Raporlar / Düğüm Detayları işlemine giriniz.

Düğüm detaylarını üretmek için öncelikle çizim parametreleri menüsünde gerekli ayarlar kontrol edilmeli ve varsa değişiklikler yapılmalıdır. Genel menüsünde varsayılan değerler için Köy Hizmetleri veya İller Bankası tuşları tıklanabilir.

2. İşlemler / Çizim Parametreleri / Düğüm Detayları işlemine giriniz. Detay blok boyutları, Detay blokları arası boşluk, Armatür ağırlık digit sayısı, Yangın musluğu boru çapı bölümlerine uygun değerleri giriniz. İller Bankası butonuna tıklayarak Tamam ile işleme devam ediniz.

3. Açılan Düğüm Noktası Detayları menüsünde ÇÖZ tuşunu tıklayarak düğüm nokta detaylarının bulunmasını sağlayınız.

Rapor\Düğüm Detayları komutunu seçip raporu hazırlayınız. Üretilen raporu fare yardımı ile ekranda uygun boş bir yere yerleştiriniz.

4. Rapor\Armatür Tablosu işlemine giriniz.

Raporda görülecek boru tiplerini seçerek Tamam ile işleme devam ediniz.

Üretilen raporu fare yardımı ile ekranda uygun boş bir yere yerleştiriniz.

 

Icon

Armatür Tablosunu üretirken parça ağırlıklarının da eklenmesi gerekmektedir. Ancak hazırlanan projede hangi parça detaylarının kullanıldığını öğrenebilmek için Armatür tablosu parça ağırlıkları girilmeden üretilir ve ekranda görüntülenir.

 Rapor/Parça ağırlıkları işlemine giriniz. Ekle butonu ile ihtiyaç duyulan satır sayısını elde ediniz. 

Ana grup hücresi tıklanarak listeden istenen parça seçilir. 2.sütunda Alt grup hücresinde parçanın çap bilgisi girilir. Burada çap bilgilerinin girişine dikkat etmek gerekir. Aksi halde raporda ağırlık bilgisi istenemeyecektir. 

5. Raporlar/Dirsekler/Dirsek Çizimleri işlemine giriniz. Dirsek çizimelerinin ekranda uygun bulunan noktaya fare yardımı ile ekleyebilirsiniz.

6. Raporlar/Dirsekler/Dirsek Tablosu işlemine giriniz. Açılan pencere içerisinde kademe, malzeme, çap, dirsek açısı ve adet bilgisi görülecektir. Ekrana açılan pencereden rapor butonu ile çıktı alınması sağlanabilir.


  • No labels