Skip to end of metadata
Go to start of metadata

2.1.3. Yağış Alanlarının Hesaplanması

İşlemin Proje Akış Şemasındaki Yeri

Icon

 

Icon

Noktasal yağış verilerinin, havzalar üzerindeki alansal dağılımlarının tespit edilmesi gerekir. Bunun için her bir istasyonun etki alanını üretilmesi gerekmektedir. Bu etki alanları ile; Her bir istasyonunun havza üzerindeki alansal dağılımı, tüm havza alanına bölünür ve havza üzerindeki ağırlığı bulunur. Bu sayede havzaya düşen ortalama yağış değerinin hesaplanmasını sağlar.

Icon

1. Taşkın Debi Hesabı / Yağış Alanları işlemine giriniz. Açılan şerit menüdedeki hızlı erişim araç çubuğunda (aşağıdaki resimdeki 1 nolu işlem gibi) Ayar butonuna tıklayınız. 

2. Açılan pencereden sadece METEOROLOJIISTASYON tablosunu (resimdeki 2 nolu maddede olduğu gibi) seçiniz. 

3. Resimdeki 3 nolu maddede olduğu gibi Alan seçeneğini seçiniz. Ekranınızda öncesinde çizilmiş bir alan olmadığından, klavyeden F2'ye basarak yağış alanlarında dikkate alınmasını istediğiniz Meteoroloji İstasyonlarını içeren bir alan çevirmeniz gerekmektedir.4. Grafik ekranda yukarıdaki gibi kullanılmak istenen istasyonları çevreleyen bir alan çiziniz. İşlemi fare sağ tuş ile bitiriniz. Ardından oluşacak thiessen alanlarının sınırlarını belirtecek bir alan daha seçiniz. Böylece etki alanlarının hangi sınırlar içinde oluşmasını istediğinizi belirtmiş olacaksınız.

Icon

 İşlem sonunda seçilen noktayı besleyen havzalar üzerinde Çamlıdere, Kızılcahamam ve Güvem istasyonlarının belirli alansal oranlarla etkisi olduğunu gözlemleyiniz.

Icon

İşlem sonunda oluşan yağış alanlarını kullanıcı tanımlı olarak düzenleyebilmek için buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Takip Eden İşlem Adımı

Icon
  • Yağış alanlarının dağılım tiplerine göre analiz edilmesi işlem adımına buradan ulaşabilirsiniz.

Error rendering macro 'multimedia' : com.atlassian.renderer.v2.macro.MacroException: Cannot find attachment 'Filtre_.wmv'

  • No labels