Skip to end of metadata
Go to start of metadata

2.1.2.1. Yağış Dağılım Analizinde Kullanılacak İstasyonların Belirlenmesi 

Proje Aşamasındaki Akış Şeması

Icon

 

Icon

Proje çözümünde Yağış Alanları işlemi sonucunda Kızılcahamam, Güvem ve Çamlıdere istasyonlarının havza üzerinde etkisi olduğunu bir önceki işlem adımlarında görmüştük. 6 farklı olasılık yöntemine göre yapılacak hesaplamalar için, bu istasyonların içerdikleri verilere aşağıdaki işlem adımları ile ulaşabiliriz. Bu işlemi yapmamızın nedeni olasılık yönteminde kullanılmayacak yıllar olup olmadığını belirlemektir.

1. Ekranda görülen istasyonların, istasyonID bilgilerini öğrenmek için Obje Özellikleri işlemini kullanabilirsiniz. Giriş / Obje Özellikleri işlemine giriniz.

 

2. Proje ekranında görülen herhangi bir istasyonu seçiniz (1). Ekranın sol liman bölümünde açılan Weatherstation (2) sekmesine tıklayınız.

 

Icon

Açılan sekmelerde istasyon numarasının (17664), İstasyon adının (KIZILCAHAMAM) olduğunu gözlemleyebilirsiniz. 1. ve 2. işlem adımlarının aynısı ile havzaya etki eden iki istasyon verisinin de istasyonID numaralarını öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamalar sırasında Güvem (2042) ve Çamlıdere (1886) istasyonID değerlerine sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. İstasyon verilerine ait yağış değerleri bu ID numaraları ile öğrenilebilmektedir.

 

 3. Araçlar / Veritabanı Yönetimi / WSTATION_YEAR_DATA tablosuna fare sağ tuş ile açılan Tablo Verisini Görüntüle işlemi ile ulaşabilirsiniz. Buradaki İstasyonID numarası, DMİ'de kayıtlı istasyon numaralarını içermektedir.

4. StationID kolonunun sağ üst bölümünden ulaşabileceğiniz filtre (1) seçeneğini seçiniz. Eşit seçeneğinin karşısına Kızılcahamam istasyonu için belirlediğimiz 17664 nolu ID numarasını giriniz. Tamam butonu ile işlemi bitiriniz.

Takip Eden İşlem Adımı

Icon
  • Yağış Dağılım Tiplerinin Hesaplanması ve Simirnov - Kolmogorov Testi işlem adımları için buradan bilgi alabilirsiniz.

Error rendering macro 'multimedia' : com.atlassian.renderer.v2.macro.MacroException: Cannot find attachment 'Filtre_.wmv'

 

 

  • No labels