Skip to end of metadata
Go to start of metadata

MERBIS Projesi Netcad Tapu ile Buluştu

21 Aralık 2016

Netcad’in Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü MERBIS (Mera Bilgi Sistemi) projesi kapsamında 81 ilde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile Tarımsal Alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürlüklerinde görevli Harita ve Ziraat Mühendislerine eğitimler verildi. 12-17 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen eğitimlerde toplamda 200 kişiye Netcad GIS 7.6, Netcad Tapu ile MERBIS Projesi uygulamaları olan e-TAD ve Mera uygulamaları konusunda bilgiler verildi.

Açılışı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut AKDAMAR’ın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantı ikişerli gruplar halinde altı günde tamamlandı. Eğitimin son iki gününe katılan Çayır Mera Yem Bitkileri Daire Başkan V. Türkay KARACA, tapu çalışmalarının önemini anlatarak özellikle veri girişlerinin artması gerektiğinin altını çizdi. KARACA, il müdürlüklerini bu konuya özellikle ilgi göstermeleri konusunda uyardı.

MERBİS Projesi tanıtım filminin de gösterildiği etkinlik katılımcılardan tam not aldı. Temel hedefi; verilerin Mera Bilgi Sistemine doğru ve eksiksiz olarak girilmesini sağlamak olan eğitimde alımı yeni gerçekleştirilen Netcad Tapu modülünün illerde aktif olarak kullanılması ve sistemde yer alması gereken ancak sayısal veri temini dolayısıyla henüz sisteme aktarımı gerçekleştirilemeyen meralara ait verilerin de en kısa sürede tamamlanması ve kurumlar arası yazışmalarla kaybedilen zamanın kazanılarak veri güncelliğinin korunması konuları üzerinde de duruldu.

Netcad Tapu uygulamalarının anlatımı Netcad Projeler Müdürlüğü’nden Proje Yöneticisi Tuba Yalçın tarafından gerçekleştirildi. Uygulama, kullanım kolaylığı ile çok beğeni gördü. Kullanıcılar bundan böyle yetkileri dahilinde TKGM servislerine bağlanarak istedikleri nitelikteki verileri masaüstü NETCAD içerisinden lokal çalışma ortamlarına indirerek; işlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilecekler.

Please only share your comments for this page. For unlimited technical support please visit NETCAD Forum 24/7.