Skip to end of metadata
Go to start of metadata

 Netcad’ten Antarktika’daki İTÜ Bilimsel Çalışmalarına Destek

17 Mayıs 2017

Netcad sponsorluğunda bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi'nden (PolReC), Antarktika'daki bilimsel araştırmalara katılmak üzere giden İTÜ Araştırma Görevlisi Adil Enis Arslan, bölgedeki geomatik altyapının oluşturulması üzerine çalışmalara destek verdi.

İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü'nde doktora çalışmalarını sürdüren ve aynı zamanda İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC) üyesi olan Adil Arslan, Bulgaristan Araştırma Üssü'nün bulunduğu Livingston Adası'ndaki çalışmalarını tamamladı. Bulgaristan Üssü'nde yaklaşık 2 ay boyunca çalışmalarına devam eden Arslan, dev buzul kütlelerinin hareketlerinin incelenmesi ve bölgenin haritasının çıkarılması üzerinde çalıştı.

BULGAR ÜSSÜ'NDE 2 AY

Arslan, İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi'nin şimdiye kadar yapılan etkinliklerinin sonucu olarak İTÜ'nün kutuplara bilim adamı gönderme amacını gerçekleştirmek üzere, NETCAD YAZILIM sponsorluğunda, Bulgar ekibiyle birlikte Antarktika’ya giden ekipte yer aldı. Bulgar Üssü'nde 2 ay boyunca araştırmacı olarak çalışmalara katılan Arslan, bölgede yapılan GPS ölçümleri ve lazer tarama çalışmalarıyla bölgedeki buzulların izlenmesine ve bölgedeki geomatik altyapının oluşturulması çalışmalarına destek verdi.

NETCAD’ TEŞEKKÜRLER

Arslan kutuplarda yaptığı çalışmalarla ilgili olarak şunları kaydetti: "Oranın tam bir haritası elimizde yoktu. Gidilen bölgenin detaylı bir haritanın çıkarılması gerekiyordu. Bunun altyapısının oluşturulması üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Bazı büyük buzul kütlelerinin hareketinin izlenmesi çalışmalarında bulunuyoruz. Bilim insanlarının günümüzde ölçmeye, değerlendirmeye çalıştığı pek çok şeyin hiç dokunulmamış halinin olduğu bir kıtada uygulayıcılardan biri olmak gurur verici. Mesleki açıdan çok farklı bir deneyim kazandım. Bu fırsatı sağlayan, İTÜ Rektörlüğü, İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkez Müdürlüğü ve NETCAD YAZILIM’a teşekkür ederim " dedi.

Please only share your comments for this page. For unlimited technical support please visit NETCAD Forum 24/7.