Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Netcad ile Güçlerini Birleştirdi

19 Temmuz 2017

Türkiye’nin OGC standartlarında veri üretme sertifikasına sahip yerli yazılımı Netcad, kullanıcılarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdürlüğü tarafından Ulusal coğrafi veri servislerine erişim sağlamak amacı ile hayata geçirdiği “Coğrafi Veri Servis Havuzu (CVSH) "na ulaşmalarını mümkün kılacak bir uygulamayı, Netcad OGC Katalog Web Servisleri İstemcisi’ni hayata geçiriyor.

Yazılımın hayatlarımıza hızla etki ettiği bugünlerde mevcut işlerimizi daha hızlı ve etkin yapmak da bir o kadar önem kazandı. Hayata geçirdiği tüm projelerde kullanıcıları için en doğru bileşenleri bir araya getirmeyi hedefleyen Netcad, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdürlüğü ile yaptığı iş birliği ile önemli bir gelişmeye daha imza attı.

Yola, verinin değerini bilerek ve paylaşımını önemseyerek çıkan Netcad, diğer kurum ve kuruluşlar tarafından üretilen verilerin, kullanıcılarının projelerine altlık olabileceğinin ve bu altlıkları kullanarak daha etkin çalışmalar yürütebileceklerinin farkına varıyor ve kurduğu sistemle birçok kurum ve kullanıcının hayatını kolaylaştırarak uluslararası standartlarda oluşturulmuş harita kaynaklarına erişimi mümkün hale getiriyor. Netcad OGC Katalog Web Servisleri İstemcisi sayesinde kullanıcılar CBS Genel Müdürlüğü tarafından resmi olarak yayınlanmakta olan Coğrafi Veri Servis Havuzunda sunulan haritaları aktif projelerine referans katmanları olarak ekleyebiliyor.

Ülkemizde üretilmekte olan coğrafi verilerin tek bir merkezden uluslararası standartlarda ve hızlıca servis edilmesi için yoğun çalışmalarda bulunan CBS Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Coğrafi Veri Servis Havuzu coğrafi verileri kendi bünyesinde toplarken, Netcad kullanıcıları da ücretsiz olarak sağlanan Netcad OGC Katalog Web Servisleri İstemcisi sayesinde bu havuzda bulunan tüm servisleri çağırabiliyor ve verileri kendi çalışma ortamında kullanabiliyor. Dinamik servisler sayesinde ise Coğrafi Veri Servis Havuzu’ndaki verilere erişim her daim güncel kalabiliyor.

Ayrıca sistem içerisinde yer alan WFS, WMS ve WMTS gibi farklı servis tipleri ile “on the fly” yeteneği sayesinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdürlüğü’nün yayınlamakta olduğu haritalar (çevre düzeni planları, ortofotolar ve idari sınırlar vb) aktif projeksiyon sistemlerine referans olarak kolaylıkla eklenebiliyor.

Şimdiden birçok kullanıcının memnuniyetini kazanan bu uygulamaya Netstore üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.