Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Olçüm Cihazına Aktar

Projenin herhangi bir aşamasında dosyaların çeşitli ölçüm cihazlarının okuyabileceği formatlara aktaran işlemdir.

İşlemi tıkladıktan sonra açılan pencereden Cihaz türü seçilir. Seçilen cihaz türüne göre oluşan dosya formatları ve işlem detayları aşağıdadır.

İşlemAçıklama
Cihaz Türüİstenen ölçüm cihazına ait seçimin yapıldığı işlemdir.
Kaydedilecek Dosyaİşlem sonucunda seçilen cihaz türünün desteklediği dosya formatlarının yer alacağı dosya dizinidir.
Güzergah Dosyaları

Seçilen cihaz türünün desteklediği formatta çıktısının alınması istenen ve güzergah dosyalarının seçildiği sekmedir.

Enkesit DosyalarıSeçilen cihaz türünün desteklediği formatta kesit çıktılarının alınması istenen, enkesit dosyalarının seçildiği bölümdür.
 Dosya Türleri
Cihaz TürüDosya Türleri
Topcon*.HAL, *.VAL, *.RD
Leica*.GSI
Trimble*.ARE *.JOB

Topcon Dosya Formatları

Icon
Dosya TürüAçıklama 
*.HAL*.KTB dosyası içerisindeki yatay güzergah bilgilerinin aktarıldığı dosya formatıdır.Yatay güzergaha ait sırası ile otomatik olarak eklenen yatay some kodları, Y-X koodinatları, yarıçap, spiral geçil L1 ve L2 değerleri *.HAL dosyaları içerisine aktarılır.
*.VAL*.KTB dosyası içerisindeki düşey güzergah bilgilerinin aktarıldığı dosya formatıdır.Düşey güzergaha ait sırası ile kilometre, kot ve kurp boyu bilgileri *.VAL dosyaları içerisine aktarılır.
*. RD*.KSP ve *.KSE kesit dosyaları içerisindeki bilgilerin aktarıldığı dosya formatıdır.Kesit dosyalarına ait sırası ile kilometre, eksene mesafe, kot ve kod bilgileri *.RD dosyaları içerisine aktarılır.

İşlem Detayları

Icon

Ekle işlemi ile farklı güzergah ve enkesit dosyaları aynı pencere içerisinde seçilerek farklı *.HAL, *.VAL ve *.RD dosyaları oluşturulabilir.

Icon

*.RD dosyaları oluşturulurken seçilen *.KSP veya *.KSE dosyalarında Kod Süzgeci tanımlanabilmektedir. Bu sayede örneğin *.KSP dosyaları içerisindeki sadece şev kazık noktalarına ait bilgilerin bulunduğu *.RD dosyası oluşturabilirsiniz.

*.HAL Dosyasının Üretilmesi

*.VAL Dosyasının Üretilmesi

Icon

*.RD Dosyalarının Üretilmesi

Icon

Icon

Leica ölçüm cihazlarının tanıyabileceği *.GSI formatında çıktı alabilmek için kullanılan işlemdir.

İşleme girdikten sonra Leica seçeneğini seçiniz. Ardından GSI formatında kaydedilecek dizini belirleyip, güzergah dosyanızı seçmeniz yeterlidir.

Icon

İşlem sonucunda yatay ve düşey güzergah bilgilerini içereb 2 farklı GSI dosyası oluşacaktır. Leica için ALN kodu yatay güzergah bilgilerini, PRF kodu düşey güzergah bilgilerini içerir. Oluşan dosyaların isimleri otomatik olarak ALN ve PRF kodu ile oluşmaktadır.

 

*.GSI Dosya Detayları

Icon
Icon

Trimble ölçüm cihazlarının tanıyabileceği *.ARE/JOB formatında çıktı alabilmek için kullanılan işlemdir.

İşleme girdikten sonra Trimble seçeneğini seçiniz. Ardından ARE / JOB formatında kaydedilecek dizini belirleyip, güzergah dosyanızı seçmeniz yeterlidir.

  • No labels