Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Dünya CBS Günü’nde Netcad ’den Akıllı Şehir Adımı

14 Aralık 2017

Geliştirdiği çözümler ve sektörüne getirdiği yeniliklerle, Türkiye’nin Mekânsal Tabanlı Mühendislik Çözümleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri sektöründe en yaygın kullanıma sahip yazılım firması olan Netcad, 30 Kasım – 01 Aralık 2017 tarihlerinde ATO Kongre ve Sergi Sarayı Congresium’da düzenlenen Dünya CBS Günü Zirvesi’nin etkin katılımcılarından biri oldu.

Coğrafi Bilgi Sistemleri konusunda farkındalığı artırmak adına her Kasım ayında tüm dünyada kutlanan “Dünya CBS Günü” bu yıl 30 Kasım – 01 Aralık 2017 tarihlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İki gün boyunca devam eden etkinlikte Netcad, Özel Sektör Panelinde panelist sunumu ve standıyla yer aldı.

Renkli uygulamalarıyla ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken Netcad standında çözümler hakkında da bilgilendirmeler yapıldı.

Etkinliğin son gününde gerçekleştirilen “Akıllı Şehirler ve CBS Uygulamaları” panelinde söz alan Netcad Genel Müdürü Ufuk BALCI, Netcad’in sensörler ile çalışmaya 2006 yılında Rize Afet Bilgi Sistemi ile başladığını, 2013 yılında Ümraniye Belediyesinde Mobil Afet Bilgi Sistemi ve Acil Yardım uygulaması ile çalışmalarına devam ettiğini ve 2017 yılında da Gelişmiş Sensör Sistemlerinin Kent Otomasyonunda kullanımı isimli Avrupa Birliği projesinde etkin bir Akıllı Şehir uygulaması gerçekleştirdiğinden bahsetti. Avrupa Projesi “Advanced Sensing for Urban Automation (ASUA)” Projesinin detayları hakkında bilgi veren BALCI, “Projede 5 ülkeden 9 firma yer alıyor. Firmamız proje lideri olarak yer alıyor. Görevimiz her çeşit IOT cihazlarından gelecek verileri dinamik işleyen, kural motoru işleterek eşik değerlere göre ilgili yerleri uyaran, verileri veri tabanında depolayan, statik ve dinamik analiz yapan bir platform sağlamak” dedi. Projeye Türkiye’den Karel’in de katıldığından bahseden BALCI, “Projede bir diğer Türk firması olarak Karel de yer alıyor. Onun görevi de sensör sağlamak ve sensör verilerini gateway üzerinden internete sunmak” dediBu proje ile Netcad’in bir Netcad IOT platformu oluşturduğunu, Türkiye’de Kent Otomasyonu uygulamalarına yerli bir platform kazandırdıklarını da sözlerine ekledi.