Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, MEBİS Projesini Hizmete Açtı

14 Ağustos 2018

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Netcad iş birliğinde modern cenaze hizmetlerinde yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü öncülüğünde geliştirilen Mezarlık Bilgi Sistemi (MEBİS) ile vefat eden vatandaşların mezarlarına internet üzerinden kolayca erişilebiliyor.

Belediyenin görev ve sorumluluklarından biri olan mezarlık hizmetleri, MEBİS Projesi ile web teknolojileri kullanılarak dijital platforma taşındı. Bu proje ile vatandaşlar, cep telefonlarından, tabletlerden, bilgisayarlarından ve mezarlıklar müdürlüğünde olan bilgi terminallerinden (Kiosk) mevtaların bilgilerine kolayca ulaşabiliyor.

Saha çalışmalarından elde edilen ve merkezi sisteme yüklenen mevta bilgilerine erişim imkânı MEBİS ile internet üzerinden yapılabilmektedir. Asr-î ve Abdurrahman Gazi Mezarlıklarında toplam 551000 m²’lik alanda yapılan saha çalışmasıyla; 91 adet mezar ada sınırı, 26000 adet mezar parsel sınırı ve 42000 adet mezar sınırı ölçülerek, mezar fotoğrafları ile birlikte MEBİS sisteminin altyapısı oluşturulmuştur.

Proje sayesinde vatandaşlar, mevtalarına Fatiha ve Ayet-el Kürsi okutabilmektedir, yakınlarının mezarlarına ait fotoğraflarını ve konumlarını görüntüleyebilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan Ö.B.S. (Ölüm Bildirim Sistemi) ile eş zamanlı çalışılarak Mezarlıklar Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ile projenin paydaşları arasında yer almıştır.

Ayrıca proje sayesinde kurum personelinin karar- destek süreçlerinde fayda sağlaması da hedeflenmiştir. Yeni mezarlık alanlarının açılması için planlama yapılabilmesi, mezarlıklar içerisinde olan ve görülemeyen boş mezar alanlarının tespit edilmesi gibi süreçlerde iyileşme sağlanmıştır.