Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Projeksiyon Tanımlama İşlemleri

Projenize ait parametreleri girmek ve ilgili projenizin projeksiyon tanımlama işlemi için Uygulama Menüsü altından Özellikler sekmesini kullanabilirsiniz.

Bu pencereden projenize ait ölçek bilgileri ve proje değişkenleri girilebilir.

Ayrıca projenize projeksiyon tanımlamak için aşağıdaki örnek uygulama size yardımcı olacaktır.

Projenize I45-D1.tif verisini yükleyiniz ve yüklenen veri üzerinden lokasyon ve ölçek bilgilerini inceleyiniz. Projeye tanımlanması gereken proje parametrelerini belirleyiniz.

Proje altlığı olarak kullanılacak olan raster veriyi yükleyebilmek için Katman Yöneticisi/ Referanslar menüsü üzerinde sağ tuş ile açılan pencereden Ekle/ Raster işlemine giriş yapılır.

İlgili altlık veriyi yükleyebilmek için ilgili dizin altından I45-D1 raster verisini seçiniz.

 işlemi ile altlık veri Netcad GIS ekranına yüklenmiş olacaktır.

Proje altılığı olarak kullanılacak veri incelendiğinde Erzurum iline ait olduğu, 1/25000 ölçekte UTM projeksiyon sisteminde üretildiği gözlemlenecektir.

 

Proje Özellikleri penceresinde Projeksiyon sekmesi seçilir.

Projeksiyon tanımlama işlemi için Tanımsız yazan bölüm yanındaki üç nokta butonu yardımı ile Projeksiyon Parametreleri penceresi açılır. Açılan pencerede Erzurum ili 1/25000 ölçekli pafta için (UTM) Universal Transvers Merkator 6°, datum tanımı olarak; ED50 (European Datum 1950) ve dilim numarası olarak Merkezi Meridyen bölümü altından dünya sekmesine tıklayarak açılan Türkiye haritasından Erzurum ilinin bulunduğu bölgeye fare sol tuşu ile tıklayarak otomatik olarak dilim numarası belirlenir.

İlgili seçimler sonrasında bütün pencereler Tamam ile geçildiğinde projeksiyon tanımlama işlemi tamamlanmış olacaktır.

 

 

 

  • No labels