Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Online Haritaların Projeye Eklenmesi

Netcad GIS ile projelerinizde Yandex, Bing vb. tüm online harita sağlayıcılarının İnternet üzerinden sunduğu haritaları projelerinizde altlık olarak kullanabilirsiniz.

1.Referanslar üzerinde fare sağ tuş ile açılan menüden Ekle/ Online Haritalar/ Bing Uydu Görüntüsü işlemi ile online olarak altlık uydu görüntüsünü projeye ekleyiniz.

 Online harita ekleme işlemi sonrasında raster veriler, uydu görüntüsü altında kalacaktır. Referanslar altında bulunan uydu görüntüsü sıralamada en alta taşınarak raster veriler üste getirilebilir.

2.Uydu görüntüsünü raster verilerin altına taşıyabilmek için Referanslar altında bulunan "Kategori_1" üzerinde fare sağ tuşu ile açılan pencereden İşlemler\Taşı\ En Alta Taşı işlemine girilir.

İşlem sonrasında uydu görüntüsü Referanslar altında en alt sıraya taşınacaktır.

Taşıma işlemi sonrasında üstte kalan referans verilere belirli oranlarda saydamlık tanımlanarak, alt tarafında uydu görüntüsü ile birlikte görüntülenebilir.

3.Raster verilere saydamlık tanımlayabilmek için fare sağ tuş ile üzerinde açılan pencerede Özellikler sekmesine giriş yapınız.

Açılan pencerede Saydamlık bölümünde istenilen oranda saydamlık tanımlanır.

Aynı işlem tüm raster verilere uygulanır.

 

 

 

  • No labels