Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Raster Dizin Yükle İşlemleri

Uygulama Menüsü / Aç işlemi ile "Örnek Veri" dizininde bulunan "ERZİNCAN.NCZ" dosyasını açınız.

Dizin yükle işlemi bir dizin altında bulunan verilerin toplu olarak projeye yüklenmesini sağlar.

Referanslar menüsü üzerinde fare sağ tuş ile açılan pencereden Ekle / Dizin işlemine giriniz.

İşleme girildiğinde açılan Dizin Referans Ayarları penceresinde Taranacak Dizin sekmesi altında bulunan üç nokta butonuna tıklayarak açılan Dosya Seçiniz penceresinde dönüşümü yapılmış olan raster verilerin bulunduğu dizin seçimi yapılır.

Dizin seçimi yapıldıktan sonra, Dizin Referans Ayarları penceresinde Dosya Filtresi bölümünü kullanarak seçmiş olduğumuz dizin altında bulunan, farklı veri türlerinin seçilerek yüklenmesi sağlanabilir. Seçmiş alduğumuz dizin altında alt dizinler bulunmakta ise, Alt Dizinleri Tara seçeneğini kullanarak, alt dizinler altında bulunan verilerde otomatik olarak yüklenebilir.

 
Dosya Filtresi bölümünde Raster dosya türü seçilerek pencere Tamam ile geçildiğinde SEA Opsiyonları penceresinde Referansları Ayrıştırıp Ekle seçeneği aktif hale getirilir ise seçtiğimiz dizin altında bulunan veriler ayrı ayrı referanslar altına yüklenecektir. Pasif bırakıldığında tek bir dizin olarak yüklenecektir.

Örnek uygulama için referanslar ayrıştırıp eklenecektir.

İşleme Tamam ile devam edildiğinde, seçilen dizin altında bulunan coğrafi referanslama işlemi yapılmış ve görünürlük alanları tanımlanmış olan dört adet raster veri projeye yüklenecektir.

 
  • No labels