Skip to end of metadata
Go to start of metadata

3D Objelerinin Düzenlemesi

 

Netcad ekranında oluşturulan objelere yükseklik kazandırabilmek için 'Obje Özellikleri' işlemine girip ilgili bina çizimine tıklayınız. Açılan obje özellikleri penceresinden  'Kalınlık' satırına bina yüksekliklerinizi yazınız. Girilen bu değerin aktif olabilmesi için 'Değişiklikleri Uygula' sekmesini işaretleyiniz.

7. Obje özelliklerine tekrar giriniz ve bina objeleri için taban kotlarını sabitleyiniz. Obje Özellikleri penceresinde Nokta Sayısı satırındaki "..." butonuna tıklayınız. Açılan koordinat editörü penceresine sağ tıklayınız ve Kota Getir işlemini uygulayarak, bina objeleri için sabit bir kot tanımı uygulayınız.

Bina objelerine ait çatı çizimlerinin oluşturulabilmesi için CATI isimli bir tabaka açınız. Oluşturulan CATI tabakasında 3D sekmesinde Zemine Bağlı satırını "Mutlak" olarak değiştiriniz.

9. CATI tabakası seçili iken, bina objesi üzerinde Düzenle/Paralel butonunu seçerek 0.20 metre mesafede paralel bir obje oluşturunuz.

10. CATI objesi için kot Obje Özellikleri'nden kot düzenlemesi yapınız. Kot düzenlemesi yapılan objenin ortasına bir nokta atınız ve çatı yüksekliği ile noktanın kotunu düzenleyiniz. Çatı orta noktasının oluşturulması ile çatı yüzeylerinin "Giriş/Çizim Araçları/Çizgi" işlemi ile oluşturunuz.

Projenin 3D'ye aktarılması ve 3D Düzenleme işlemleri ile oluşturulan objelere Doku Kaplama işlemleri uygulanacaktır.

 

 

 

 

  • No labels