Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Netcad, KAM 18 Kongre ve Fuarı’na Damga Vurdu

03 Aralık 2018

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 29 Kasım – 01 Aralık 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen, "Kütüphane, Arşiv ve Müze Yöneticileri Kongresi ve Fuarı (KAM'18)" sona erdi. Etkinliğin sponsorları arasında yer alan Netcad Yazılım, kongrenin en etkin katılımcılarından biri oldu.

3 gün süren programda, dijitalleşmeden yapay zekaya, müzecilik alanındaki yeniliklerden ulusal politikalara kadar birçok konu uzmanlar tarafından ele alındı.

300’ün üzerinde katılımcıyı ağırlayan etkinliğe standıyla da renk katan Netcad, faaliyetleri ve Kültür Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü TUES (Taşınmaz Ulusal Envanter Sistemi) ve TES (Turizm Envanter Sistemi) projeleriyle katılımcıları bilgilendirdi. Netcad Kamu İş Geliştirme Grup Yöneticisi Eda SUNER ile Proje Geliştirme Yöneticisi Tuba YALÇIN, konuya ilişkin olarak Tescilli Kültür Varlıkları Taşınmaz Ulusal Envanter Sistemi (TUES) projesinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ülkemizin 146 büyük projesi arasında yer aldığını ifade etti. Netcad yetkilileri, TUES projesi ile arkeolojik, doğal, kentsel ve tarihi sit niteliği taşıyan alanlar ile kültür ve tabiat varlığı niteliği taşıyan yapı ve anıtlarının tespit ve tescil çalışmalarına devam ettiklerini ve envanterlerinin dijital ortama aktarılması ve kamuoyuna sunulmasını hedeflediklerini söyledi. Turizm yatırımlarına yönelik gerçekleştirilmekte olan imar planı ve tahsislere ait süreçlerinin yönetildiği Turizm Envanter Sistemiyle (TES) de Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri sınırlarının Netgis Server harita ara yüzü ile iki farklı genel müdürlük personelleri tarafından hızlıca görüntülenebildiğini ifade eden yetkililer, böylelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen CBS eşgüdümü ile bilgiye daha hızlı erişim sağlanabildiğini söyledi.