Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Trabzon Büyükşehir Belediyesi MEBİS Projesini Hizmete Açtı

11.04.2019

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Kent Bilgi Sistemi Şube Müdürlüğü öncülüğünde geliştirilen Mezarlık Bilgi Sistemi (MEBİS) ile vefat eden vatandaşların mezarlarına internet üzerinden kolayca erişilmesini sağlayan sistem Mart 2019’da hizmete açıldı.

Belediyenin görev ve sorumluluklarından biri olan mezarlık hizmetleri, MEBİS Projesi ile web teknolojileri kullanılarak dijital platforma taşındı. Bu proje ile vatandaşlar, cep telefonlarından, tabletlerinden ve bilgisayarlarından mevtalarına bilgilerine kolayca ulaşabilecekler.

Proje sayesinde vatandaşlar, mevtalarına Fatiha ve Ayet-el Kürsi okutabilecek, yakınlarının mezarlarına ait fotoğrafları ve konumları görüntüleyebilecekler. Mezarlıklar Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan Ö.B.S. (Ölüm Bildirim Sistemi) ile eş zamanlı çalışılarak projenin paydaşları arasında yer aldı.

Proje ile kurum personelinin de karar- destek süreçlerinde fayda sağlaması hedeflendi. Yeni mezarlık alanlarının açılması için planlama yapılabilmesi, mezarlıklar içerisinde olan ve görülemeyen boş mezar alanlarının tespit edilmesi gibi süreçlerde de iyileşme sağlandı.