Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Akıllı Yarınlar için Netcad

17 Mayıs 2019 - Sabah Gazetesi

 

1.      Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1974 Amasya doğumluyum. Orta ve Lise eğitimimi Samsun Anadolu Lisesinde tamamladım. 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Üniversite eğitim hayatım boyunca yazılım konusu sürekli ilgimi çekti. Netcad başta olmak üzere birçok yazılım geliştirme ve Veri tabanı eğitimlerine katıldım. Okulda kurulan küçük grup çalışmaları ile yurt dışı destekli pek çok projenin içerisinde oldum, deneyim kazandım. Yani Coğrafi Bilgi Sistemi çalışmalarına Üniversite yıllarımda başladığımı söyleyebilirim. Bu ilgim mezuniyetim sonrası Netcad Yazılım firmasında karşılığını buldu ve bilişim alanındaki ilk deneyimime 1998 yılında başlamış oldum.

1999 yılında askerliğimi yaparken de mesleğimi icra etme şansı yakaladım ve Altyapı alanında çalıştım. Sonrasında Temel Harita A.Ş. firmasında mesleki deneyimimi artırabileceğim bir fırsat yakaladım. Bu kapsamda Karayolları başta olmak üzere pek çok kuruma nirengi tesisi, halihazır harita yapımı, yol projelendirme, Fotogrametrik haritalama ve değerleme, GPS destekli ölçüm gibi farklı başlıklarda çalışmalar yaptım. Realtime GPS ve Echosounder destekli Marmara ve Ege denizinde pek çok Batimetrik harita yaparak farklı bir alanda çalışma fırsatı yakaladım.

2001- 2002 yılları arasında Kadıköy Belediyesi Kent Bilgi Sistemi projesi ekibine katıldım. Bu projenin, benim Coğrafi Bilgi Sistemi alanında hedeflerimin başlangıcı olduğunu söyleyebilirim.

Projenin tamamlanması ile birlikte 2002 yılının son çeyreğinde ikinci kez Netcad maceram başladı. Netcad mühendislik ürün eğitimleri ile başlayan kariyerim 2006 yıllarında e-Belediye süreçleri ile değişti. Bu kapsamda oluşturulan yeni ekibin yöneticisi olarak çalışmalara başladık ve o günden bugüne 170 belediyede Kent Bilgi Sistemi Çözümlerimizi devreye aldık.

Proje Yöneticisi ve Projeler Müdürü olarak yurt içinde ve dışında pek çok başarılı projeye imza attık. Birkaç örnek vermek gerekirse, Dünya Bankası destekli Azerbaycan Tapu ve Kadastro Projesini hayata geçirdik. Proje Müdürlüğünü ben yürüttüm. İstanbul’daki 39 ilçenin 32’sinin firmamızın bilgi sistemlerini kullanmasını sağladık. Mesela Kadıköy Belediyesi de bunlardan biri. 2000’li yıllarda kullandıkları yabancı menşeli yazılımlar yerine Yerli ve Milli Netcad Çözümlerini tercih ettiler. Bu bizim için büyük bir gururdu.

Son olarak uzun yıllardır yürüttüğüm Projeler Müdürlüğü görevi sonrası bu ay itibarı ile tüm belediyelerden sorumlu İş Geliştirme Grup Müdürlüğü görevime başladım. Netcad gibi ülkesi için önemli bir firmada bu pozisyona gelmek benim için çok mutluluk verici.

Size biraz da Netcad’i anlatmak isterim. Netcad bu sene 30’ncu yılını kutlayan Türkiye’nin lider GIS firması.

Uluslararası standartlarda GIS ve CAD tabanlı 40'a yakın masaüstü, web, mobil ve bulut ortamı uygulaması bulunuyor ve bu uygulamalar Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde geliştiriliyor. Netcad'in ülkemizde ve yurt dışında 20.000 lisansı ve yaklaşık 100.000 legal kullanıcısı var. Türkiye ölçeğinde ise kamu kurumları, belediyeler ve özel sektörde sunulan Netcad çözümlerinin pazar payı %85'e kadar ulaşıyor.

Netcad ayrıca 2017 Bilişim 500 listesinde Yazılım Şirketleri arasında 9ncu, fakat bankalara ait yazılım şirketlerini çıkardığımız zaman Türkiye’nin 5nci en büyük yazılım şirketi. Yerli Üretim Listesinde ise tüm Bilişim Sektöründe 18nci.

Netcad, aynı zamanda bu lider konumu ve inovatif yaklaşımları sonucu 2017’de önemli bir değişim yaşamış ve Yatırım Fonu Taxim Capital tarafından hisselerinin çoğunluğu alınmış bir şirket. Bu yatırım, Türkiye’de artık yatırım fonlarının yönünün Yazılım Sektörü olmaya başladığını gösteriyor. Bu çok ama çok önemli bir gösterge.

 

2.      Coğrafi Bilgi Sistemleri nedir ve hangi alanlarda kullanılmaktadır? 

 

Bu soruyu yanıtlamaya önce analizi anlatmakla başlayabilirim sanırım. Analiz, bütün sektörlerin en temel ihtiyacıdır, yapılacak bir analizin harita destekli bir konuma bağlı görüntülenmesi ihtiyacı da CBS yi yani “Coğrafi Bilgi Sistemleri” ni doğurmuştur. Hiçbir grafik veya raporlama haritaya yansıtılmış bir rapordan daha anlaşılabilir olamaz.

 

Sonuçta herkes bir yerde yaşıyor, her olay bir yerde gerçekleşiyor, tüm nesnelerin bir konumu var. Yani bu veri zaten hayatımızın içinde. Hatta ellerimize. Çünkü CBS artık cep telefonlarımıza kadar inmiş durumda. Navigasyon sistemlerini hepimiz kullanıyoruz değil mi? Hatta Nesnelerin İnterneti yani IOT teknolojileri ile hareket eden, yani konum değiştiren her canlı bile bir CBS elemanı.

 

Kısaca,

 

  • Coğrafi Bilgi Sistemleri, Temel bilimlerden, beşeri bilimlere, mühendislikten finans ve yönetim bilimlerine kadar tüm alanlarda kullanılabilen bir teknolojidir.
  • Amacına uygun yapılandırılan bir CBS sistemi ile, bir şehir plancısı, planlanan bölgenin %kaçının yeşil alan, % kaçının mesken vb olduğunu yaptığı her değişiklikle birlikte dinamik olarak görebilir, bu plan üstünde ilgili ve yetkili kişiler, trafo ve kabloların yerlerini planlayabilir, içme suyu, kanalizasyon şebekelerinin planlaması yapabilir. Telefon hatlarının, Doğalgaz borularının kapasitelerinin ne olacağını, nüfus yoğunluğunu kolayca hesaplayabilir.  Mevcut verilerin işletilmesi ve arızaların giderilmesi gibi işlemleri de yine CBS sistemleri ile düzenli bir şekilde yapabilir.
  • Herhangi bir yerde arıza olduğunda hangi su/doğalgaz vanaların kapatılması gerektiği veya bir hat üzerinde bakım yapılacağında nerelerin servis dışı kalacağı kolayca bulunabilir, sadece o bölgede yaşayanlara mesaj gönderilebilir.
  • Şehrin ulaşım planlamasının yapılabileceği gibi, A dan B’ye hangi toplu taşıma araçları ile gidebilirim ve otobüs durağa ne zaman gelir, gibi günlük hayatımızı ilgilendiren çalışmalar CBS ile yapılabilir.
  • Belediyelerin çöp toplama güzergahlarının iyileştirilmesi ve kontrol edilmesi, Asfaltlanan yolların ne zaman asfaltlandığı, yol sınıflandırılması yapılabilir.
  • İtfaiye, Polis, Ambulans gibi acil durumlarda olay yerine hızlı intikal CBS sistemi ile kolayca yapılabilir.
  • Vatandaşlar kurumların sunduğu mobil hizmetleri kullanarak cep telefonlarından şikâyet veya isteklerini fotoğraflayabilir, talepleriyle birlikte mobil servisler aracılığıyla ilgilisine ulaştırabilir.

 

Yani CBS hayatı kolaylaştırmak için her şeyi yapabilir. Netcad de sunduğu CBS çözümleri ile yerel yönetimlere, özel sektöre ve kamuya tüm bu ihtiyaçlarına yönelik hizmetler verebilir.

 

 

3. Netcad’in sektöründeki konumu ve benimsediği değerler nedir?

 

Netcad, Ar-Ge ve inovasyonun gereken öneme bir türlü ulaşamadığı ülkemizde, yazılım gibi bir alanda var olmuş, bu var oluşunu 30 yıldır büyüyerek sürdürmüş, GIS konusunda ülke lideri olmuş, dünyadaki global lider firmaların pazarı ele geçirmediği tek ülkeyi Türkiye yapmış, sektöründe %85’lere varan bir pazar payı elde etmiş, bu başarısının sonunda da yatırım fonu tarafından yatırım yapılmaya layık görülmüş, çok değerli bir şirket.

 

Tüm bu başarılı geçmişin en önemli öğesi Netcad’in ‘müşteriye samimiyet ve dürüstlük’   prensibini her şeyin merkezine oturtması. Netcad’in en önemli değerinin bu olduğunu söyleyebilirim.

 

4.      Netcad, yerel yönetim çözümleri kapsamında belediyelerle ne gibi iş birlikleri gerçekleştirmektedir, bu kapsamdaki faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Öncelikle soruya belediyelerin CBS ile ilişkisine değinerek başlamak istiyorum. Belediyeler, sundukları hizmetlerin vatandaşlara daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşması noktasında CBS hizmetlerinden faydalanıyorlar. Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte bu hizmetlere mobil uygulamaların da eşlik etmeye başladığını görüyoruz.

Peki Netcad bu resmin neresinde derseniz, Netcad tüm devlet servislerine entegre olabilecek altyapısı ve ürünleri ile kurumlara bu servislerden maksimum yararlanma fırsatı sunma gücüne sahip.

Öyle ki Netcad geçtiğimiz 20 yıl boyunca Türkiye’de kâğıt ortamındaki tüm ölçek plan verilerinin sayısal ortama aktarılmasında, sayısal verilerin akıllandırılmasında ve sayısal planlarda standartların sağlanmasında etkin rol oynayan bir firma. Belediyelerde ve özel sektörde olan yaygınlığı ve sunduğu kolay çözümlerle de planlarda belli bir standardı oluşturmuş bir yazılım.

 

5.      Yerel yönetim çözümleri kapsamında vatandaşa hizmet odaklı belediyecilik anlayışıyla belediyeler artık e-belediye sistemine geçmekte, nedir bu e-belediye sistemi ve bu yeni sistemle beraber gelen avantajlar nelerdir?

Bildiğiniz gibi çağ artık bilişim çağı. Bilgi ve iletişim teknolojileri hayatımızın her alanına yayıldı. Bu da yerel yönetimlerde bilgi teknolojileri uygulamalarının giderek daha yaygın kullanılmasına ve e-belediye kavramının gündeme gelmesine neden oldu.

Yerel yönetimler için CBS, e-belediyeciliğe geçişte en önemli enstrümanlardan biri. Biz bu kapsamda Akıllı Şehirler konseptimiz ile CBS ayağında çözümler sunmaktayız. Ayrıca e-belediyeciliğin diğer ayakları olan MIS (Yönetim Bilişim Sistemi), e-BYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) e-Arşiv gibi hizmetlere entegre çözümlerimizle de kurumun bu verilerini harita destekli yorumlayabiliyoruz. Örneğin, sosyal destek yapılan kişilerin kimlik bilgilerinden adres bilgilerine ulaşıyor ve bu verileri mekâna indirgiyoruz. Bunu hem belediyenin diğer bilgi sistemlerine hem de e-devlet hizmetlerine entegrasyon yeteneğimiz ile yapıyoruz. Böylece kurumun yardım gitmeyen ücra bölgelerini haritada gösterip kolayca algılamasını sağlıyoruz.

Diğer bir süreç ise e-devlet hizmetlerine erişim için sağlanan entegrasyonlar. Bu kapsamda da merkezi hükümetin sunduğu TAKBİS, MEGSİS, MAKS, UAVT, KPS gibi servislere entegre olup verilerini harita izdüşümünde yorumlayabiliyoruz.

Kısacası bu dönemin gereği olan birlikte çalışabilirlik ve entegrasyon kavramlarını e-belediyecilik içinde tamamen yerine getirmiş oluyoruz.

 

6.      Bir belediye Akıllı Belediye sistemine geçmek istediğinde süreç nasıl işlemektedir, sürecin devamlılığı nasıl sağlanmaktadır?

Öncelikle belediyenin CBS için gerekli olan verilerini analiz ediyoruz, numarataj, kadastro ve plan verilerini inceliyor, belirli işlemlerden geçiriyor ve kurumun sunucusunda açık kaynak kodlu veri tabanına kurallı bir şekilde aktarıyoruz. Akabinde bu verilere kolay erişebilecekleri konumsal ilişkileri kullanarak bir mekâna ait tüm altlıkları yönetiyor ve ekranda görüntüleyebilecekleri araçları uçlarda veri üreten çalışanların kullanımına açıyoruz. Tabii bu veriyi yaşatabilmeleri için gerekli veri güncelleme adımlarına ilişkin eğitimleri de veriyoruz.

Kurum içinde sınırsız kullanıcı imkânı sunan Netigma tabanlı Akıllı Şehirler çözümlerimiz ile tüm personele yetkisi dahilinde, 7/24 evinden, kurumundan, mobil ortamdan veriye erişim sağlıyoruz. Ayrıca kurumların resmi internet sitelerinden sunduğumuz e-imar, web plan askı, 360 derece kent rehberi vb çözümlerle vatandaşa dokunmalarını sağlıyoruz. Sürdürülebilirlik adına uçlarda veri sağlayan her kullanıcıyı eğitiyor ve gerekli araçları sağlıyoruz. İdarecilerin raporlama ekranları ile özet veriye ulaşmalarını sağlıyor, süreçlerde ters giden veya beklenenin üzerinde bir gerçekleşme yaşanan noktalarda da otomatik bilgilendirmeler yapıyoruz.

Kısaca akıllı çözümler, akıllı yarınlar için Netcad Çözümlerini öneriyoruz.