Herhangi bir projeyi tamamladıktan sonra bu projede kullandığımız veya program tarafından üretilen dosyaların yedeklenmesi amacıyla bu işlem kullanılır. Bu işlem ile tüm proje tek dosya haline getirilir. Bu dosya uzantısı *.VPRJ dir. Proje versiyon dosyasıdır.
Projeyi versiyonlamadan önce hangi dosyaların versiyonlanacağını öğrenmek için Proje Yöneticisi altında yer alan Düzenle işlemine tıklayınız. Kategorilere ayrılmış pencerede projede kullanılan dosyalar yer almaktadır. Kullanıcı dilerse buraya belli formatlardaki dosyaları ekleyebilir ve hali hazırda bulunan dosyaları rollerini değiştirebilir, yeni roller atayabilirsiniz.
Pencerenin sol alt köşesinde yer alan Ekle butonu ile açılan menüden eklemek istenilen dosya türü seçimi yapılır. Ornek projede oluşturduğumuz Brükner, Netcad 3D dosyalarını ve formasyon_yol enkesitlerini de bu pencereye ekleyebiliriz. Böylece versiyonlama sırasında bu dosyalarda versiyon dosyası içerisine alınacaktır.
Versiyonlama işlemi için:


Proje Yöneticisi Versiyonla İşlemi

 Yukarıda yapılan işlem adımlarıyla istenilen niteliklerde versiyon dosyasını oluşturamadıysanız ORNEK_PROJE_YOL\SONUC_DOSYALAR\ 16_PROJENIN_VERSIYONLANMASI klasörü altında yer alan versiyon dosyasını kullanınız.