Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

KEOS Afet Bilgi Sistemi Uygulaması, afet objesi olarak tanımlanabilecek tüm unsurların sayısallaştırılarak vatandaş ile paylaşılacağı, kısa yol analizleri ile en yakın hastane, eczane ve toplanma alanlarının sorgulanbileceği Afet Bilgi Sistemi projesidir.

Afet Sonrası KEOS.ABIS

Afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri, ileri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları; tüm kamu kurumları, belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları; su vanaları, yangın hidratları; ilkyardım koordine merkezleri, ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgiler akıllı harita üzerinde oluşturularak, afet durumunda kolaylıkla adres bilgilerine ulaşılabilecek, gerekirse raporlanabilecek bir uygulama hazırlanmıştır. Geniş kapsamlı ve rasyonel karar verme sürecinde şeffaf prosedürleri kapsayan afet planlarının hazırlanması, yerel yönetimde üretilen verilerin herkes tarafından kullanılabilmesi amacı ile web tabanlı afet haritası oluşturulması hedeflenmektedir.

Bilgiye hızlı erişim ve etkin kullanım

Proje, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 7269 Sayılı Afetler Kanunu ile Belediyeler için tanımlanan görevleri yerine getirme aşamasında, bilgiye hızlı erişim ve etkin kullanım ihtiyacını karşılamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Afet niteliği taşıyan tüm objelerin yol ve kapı ile ilişkili olarak görüntülenip sorgulanabildiği Afet Rehberi

VGA ile girişi yapılan veya güncellenen afet niteliği taşıyan tüm objelerin görüntülenebildiği, en yakın hastane, eczne gibi kısa yol analizlerinin yapılabildiği Afet Rehberi hazırlanmıştır.

 

Verilerin coğrafi olarak doğru koordinatlarda, veri tabanı destekli sisteme işlenebileceği ve sözel bilgilerin girilebileceği Veri Güncelleme Aracı(VGA)

Veri güncelleme aracı ile afet bölgeleri, afet objeleri, içme suyu temin hatları, afet nokta objeleri, geçici iskân çadır alanları, sahra hastanesi, toplanma alanı-parklar, afet kapsamında değerlendirilen önemli yerler ve öncelikli yollar doğru koordinatlarında işlenir.

Afet Haritasının görüntülenebilmesi ve Afet objeleri ile ilgili raporlamaların yapılabilmesi için Belnet menüsü

Sorgulamalar menüsü altında Adres bilgisinin yanı sıra, afet obje türü veya adından ara yaparak istenilen bilgiler ile raporlama yapabilmek mümkündür. Sorgu sonucu listelenen kayıtlar excel ve worde gönderilerek raporlar hazırlanabilmektedir.

Teknik Videolar

Rapor Tasarımı, Sorgu Sonucu Özelleştirmesi, Dokümantasyon, Süreç Yönetimi, Doküman Arşivi, İşlem Günlükleri, Dil Desteği, Netigma Bilgi Kaynakları, Özel Sayfa Eklemek, Netigma Bileşeni Oluşturma, NCDN Tanıtımı, Sorgu Şablonları, Anasayfa Tasarımı konu başlıklarından oluşan çalışma örneklerini izleyebilirsiniz.

Netcad Bilgi Paylaşım Platformu

Web üzerinden 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti veren forum, 50.000'i aşkın üyesinin ihtiyaç duyduğu her an soru sorabildiği, sorularına Netcad teknik uzmanları tarafından anında cevap alabildiği, merak edilen konulara ilişkin daha önce sorulmuş sorular ve bu sorulara verilen cevapları inceleyebildiği teknik bilgi paylaşım platformudur.

Tek yapmanız gereken Netcad Forum'a giriş yapmak. Üye değilseniz şimdi üye olmanın tam zamanı!

İstanbul Belediyeleri

Beylikdüzü Belediyesi

Edirne Belediyesi

Süleymanpaşa Belediyesi

Nilüfer Belediyesi

Kadıköy Belediyesi

Ümraniye Belediyesi

Küçükçekmece Belediyesi

Silivri Belediyesi