Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Taşınmaz Bilgi Sistemi Uygulaması (TBS) ile Emlak İstimlak Müdürlükleri iş süreçlerinin Coğrafi Bilgi Sistemi içerisinde takibinin yapılması, raporlanması ve belirlenen kurallar çerçevesinde veri üretilmesini sağlayan bir modüldür.

Sorgula, Güncelle, Doğrula ve Raporla

Yerel Yönetimlerin Emlak İstimlak Müdürlükleri, mali açıdan sağladıkları katkı açısından önem taşımaktadır. Dolayısıyla burada yapılan ödemelerin, değer tespitlerinin doğruluğu, takibi ve miktarı önemlidir. Bu ana başlıkların sorgulanabilir, güncellenebilir, doğrulanabilir ve raporlanabilir bir sistem tarafından yönetilmesi kurum açısından gelir arttırıcı önemli bir unsur olmaktadır.

Taşınmaz Bilgi Sistemi Uygulaması (TBS) ile kuruma ait;

 • Genel Hizmet Alanların,
 • Orta Malları,
 • Sınırlı Ayni ve Kişisel Haklar, Tahsis Alanların,
 • Tapuda Kayıtlı Olan Taşınmazların,
 • Tapuda Kayıtlı Olmayan Taşınmazların,

 

takibi yapılır.

Uygulama Kapsamında;

 • Kurum taşınmazları tespit işlemleri yapılabilir, 2014 Haziran ayında Resmi gazetede yayınlanmış Kamu İdarelerine Ait Taşınmazların Kaydına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Ait Yönetmeliğe uygun olarak Taşınmaz rapor ve icmal cetvelleri belirlenen kod değerleri ile otomatik olarak hazırlanabilir,
 • Kamulaştırma işlemleri ve süreçleri yönetilebilir,
 • Kamulaştırmasız El Atma davalarının bulunduğu alanların takibi yapılabilir,
 • Rayiç Değerler ilişkili parseller ile birlikte değerlendirilerek oluşturulabilir,
 • Kiralama işlemlerinde kira bitiş tarihine göre sorgulamalar yapılabilir, otomatik tebligatlar oluşturulabilir,
 • İşgaliye işlemleri yönetilebilir,
 • Devir ve Tahsis alanlarının takibi yapılabilir.
 • Uygulama ile oluşturulan tüm işlemler Adres Bilgi Sistemi (ABS) referans alındığından harita destekli inceleme yapılabilir. Tapu, parsel gibi diğer katmanlar ile ilişkisi otomatik olarak sağlanabilir,
 • Sözleşme, kontrat, komisyon kararları gibi tüm evraklar sisteme eklenebilir, raporlanabilir ve izlenebilir.

Gelişmiş Raporlama Araçları

Belediye taşınmazları ile ilgili tüm bilgiler harita destekli olarak ortak bir veritabanında toplanır, güncellenir ve netigmanın gelişmiş raporlama araçları ile raporlanabilir. Satılık ve kiralık belediye taşınmazlarının yanı sıra satılmış olan taşınmazların takibi uygulama ile yapılabilir.

Belediye Taşınmazları/Ekleme menüsünden Tapu mahalle, ada ve parsel bilgisi kriterleri girişi yapılarak Arsa Satışı Ekleme işlemi ile yeni taşınmaz kaydı açılabilir. Mevcut taşınmaz bilgileri Belediye Taşınmazları/Sorgulama menüsünden sorgulanarak güncellenebilmektedir. Belediye taşınmazları sistemde yer alan parsel bilgileri ile eşleşmektedir. Bu sayede sorgulanan tüm/seçilen taşınmazlar Harita, Netcad ve Google Earth üzerinde görüntülenebilir.

Netigma gelişmiş sorgulama araçları ile farklı öznitelik bilgileri ile sorgulama yapılabilir. Belediye taşınmazları bilgi kartı üzerinden belediye hisse durum takibi yapılabilir. Yine belediye taşınmazı seçilerek Hisse Alış/Satış ile son hisse durumu görüntülenebilir.

Kiralama Takibi Yapılabilir.

Taşınmaz Bilgi Sistemi uygulaması dahilinde belediye kiralama faaliyetlerinin takibi yapılabilir. Büfe, çaybahçesi vb yol kenarında veya parselin bir köşesinde yer alan yapıların mekânsal olarak belirlenebilmesi için Netcad 6 Veri Güncelle Aracı ile tanımlanabilmektedir. Kiralama işlemi için oluşturulan aynı alan üzerinden farklı zamanlarda yapılmış farklı kiralama sözleşmeleri aynı platformdan takip edilebilir.

Belediye kiralama işlemlerinde tanımlanan alanlar farklı dönemlerde farklı firma/kuruluşlara kiralanabileceği için hem Netcad 6 VGA üzerinde hem de Netigma Kiralama menüsü altında kira sözleşme bilgilerinin eklenebileceği/güncellenebileceği sorgular yer almaktadır.

Kiralama İşlemleri ile Kira Bitiş Tarihine Göre Geçen Süre, Kira Arttırma Tarine Göre Kalan Süre gibi dinamik öznitelik kriterleri ile detaylı sorulamalar yapılabilmekte, Yönetici Takip panelleri hazırlanabilmektedir.

Ecrimisil takibi yapılabilir.

Fuzuli İşgal faaliyetleri takibi yapılabilmektedir. Fuzuli işgal alanları yine bir parselin köşesinde, yol kenarında büfe, çay bahçesi vb gibi bir yapı olabileceği gibi kiralanan bir alanın gereğinden fazla alan işgal etmesi yoluyla da oluşabilmektedir. Yine Netcad 6 Veri Güncelleme aracı ile bu alan tanımlanarak sözel veri girişi hem Netcad 6 hem de Netigma menüleri üzerinden yapılabilmektedir.

Ecrimisil işlemleri için oluşturulan Belnet Bilgi Kartı ile gerekli ilişkilerin sağlanması sonucunda ilgili tapu, parsel, plan fonksiyon bilgilerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca tablo öznitelik bilgileri view tablolar ile desteklenerek İşgal süresi için kalan zaman, işgaliyesi devam eden yada biten gibi ileri düzey raporlamalar yapılabilmektedir.

Girişi yapılmış olan tüm sözel veriler üzerinden istenilen raporlar Word ortamında çıktı olarak alınabilmektedir.

Teknik Videolar

Rapor Tasarımı, Sorgu Sonucu Özelleştirmesi, Dokümantasyon, Süreç Yönetimi, Doküman Arşivi, İşlem Günlükleri, Dil Desteği, Netigma Bilgi Kaynakları, Özel Sayfa Eklemek, Netigma Bileşeni Oluşturma, NCDN Tanıtımı, Sorgu Şablonları, Anasayfa Tasarımı konu başlıklarından oluşan çalışma örneklerini izleyebilirsiniz.

Netcad Bilgi Paylaşım Platformu

Web üzerinden 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti veren forum, 50.000'i aşkın üyesinin ihtiyaç duyduğu her an soru sorabildiği, sorularına Netcad teknik uzmanları tarafından anında cevap alabildiği, merak edilen konulara ilişkin daha önce sorulmuş sorular ve bu sorulara verilen cevapları inceleyebildiği teknik bilgi paylaşım platformudur.

Tek yapmanız gereken Netcad Forum'a giriş yapmak. Üye değilseniz şimdi üye olmanın tam zamanı!

İstanbul Belediyeleri

Başakşehir Belediyesi

Beykoz Belediyesi

Beylikdüzü Belediyesi

Büyükçekmece Belediyesi

Çekmeköy Belediyesi


Esenler Belediyesi

Esenyurt Belediyesi


Eyüp Belediyesi

Kadıköy Belediyesi


Kartal Belediyesi


Silivri Belediyesi

Sultangazi Belediyesi

Şile Belediyesi

Tuzla Belediyesi

Diğer Referans Belediyeler

Ankara Büyükşehir Belediyesi


Bursa

Büyükşehir Belediyesi

Bursa

Nilüfer Belediyesi

Eskişehir

Büyükşehir Belediyesi

İzmir

Bayraklı Belediyesi

Kocaeli

Büyükşehir Belediyesi


Kocaeli

Başiskele Belediyesi


Kocaeli

Darıca Belediyesi

Kocaeli

Gebze Belediyesi

Kocaeli

İzmit Belediyesi


Mersin

Büyükşehir Belediyesi

Ordu

Ünye Belediyesi


Sakarya

Serdivan Belediyesi


Samsun

Atakum Belediyesi


Samsun

Su ve Kanalizasyon İd. Gn. Md.

Silivri BelediyesiTekirdağ

Malkara Belediyesi