Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

'NETIGO', konum bilgisini içeren fotoğraf ve ses dosyalarını harita üzerinde çekildikleri ve seslendirildiği yerlere otomatik olarak aktaran Netcad modülüdür.

Akıllı cep telefonları ve dijital fotoğraf makineleri ile çekilen tüm fotoğraflar ve ses dosyaları NETIGO ile Netcad' e yüklendiklerinde çekildikleri koordinatlarda proje üzerinde konumlanırlar. NETIGO planlama analizleri, yol, bina envanteri, aplikasyon..vb. saha çalışması yapan tüm meslek disiplinlerinin işlerini son derece kolaylaştırır.

NETIGO planlama analizleri, yol, bina envanteri, aplikasyon vb. saha çalışması yapan tüm meslek disiplinlerinin işlerini son derece kolaylaştırır.

Plancılar için her ölçekteki planlama sürecinin ilk aşaması olan saha analizlerini son derece kolay hale getirir. Örneğin; bina analizi için mobil ortamda çekilen bina fotoğrafları ve çekilen binanın kat, yapı tür, yapım yılı, çatı tipi vb. bilgileri ses kaydı ile oluşturulur; ofise dönüldüğünde NETIGO ile yalnızca 'aktar' denildiğinde yapılan saha çalışması harta üzerinde koordinatlarına aktarılmış olur.

Yol işi yapan mühendisler sahada bulundukları kilometrenin fotoğraflarını çekip, bu kilometreye ait şev, sanat yapısı gereksinimi veya jeolojik, jeoteknik rapora eklenmesi gereken konuları ses dosyası olarak mobil ortamda oluşturarak, NETIGO ile projelerine koordinatlı olarak aktarabilirler.

Emlakçılar satmak istedikleri mülklerin fotoğraflarını çekip özelliklerini, fiyatını vb. bilgileri ses dosyası olarak mobil ortamda kaydettikten sonra NETIGO ile harta üzerine aktarıp portföylerini takip edebilirler. Envanter ve kontrol işi yapan kamu kurumları ve belediyeler sahadaki her türlü durumu fotoğraflayıp, ses dosyaları ile de gerekli diğer bilgileri depolayarak proje üzerine koordinatlı biçimde aktarabilirler.

Özellikle koruma ve sit alanlarına ilişkin belgeleme işlerinde bu alanlardaki yapılaşma koşullarına aykırı durumları belgelemek için de NETIGO çok pratik bir araçtır. Sahada jeolojik etüt yapan mühendisler, yapısal ve genel jeoloji çalışmalarındaki tespit çalışmalarının fotoğraf ve ses dosyalarını oluşturup NETIGO ile harita üzerinde anında konumlandırabilir.

NETIGO yapılan bir tatilde gidilen yerlere ilişkin fotoğraf ve buralardaki anıların ses dosyalarını da oluşturup kişisel kullanımlarda bile kullanılabilir.

Belirli bir klasör içerisinde bulunan resimler ve ses dosyaları harita üzerinde oluşturuldukları koordinatlarda yerleşirler.

Seçilen klasör içerisinde bulunan bütün resimler ve ses dosyaları aktif proje üzerinde koordinatlı olarak konumlanır.

Seçilen dosyaların sahada hangi rota üzerinde oluşturulduğu gözlemlenebilir.

Mobil ortamda çekilen resimler ve oluşturulan ses dosyaları oluşturulan ilk dosyadan son dosyaya dek harita üzerindeki rotası belirlenebilir.

Seçilen klasör içerisindeki alt dizinler de yüklenebilir.

NETIGO penceresindeki 'Klasör' satırından resimlerin ve ses dosyalarının bulunduğu dizin seçimi yapılır. Seçilen klasör dizini içerisinde alt klasör bulunuyor ise “Alt Klasörleri Tara” seçeneği aktif hale getirilerek bu klasörlerdeki dosyaların da tanıtılması sağlanır.

Yükleme tipi seçeneklerinden ikon seçimi yapılabilir.

“Yükleme Tipi” seçeneklerinden “İkon” seçili olarak devam edilir ise dosyaların bulunduğu koordinata seçilen ikon yerleştirilir.

Ekrana eklenecek resim boyutlarına müdahale edilebilir.

Ekrana eklenecek resim için genişlik ve yükseklik değerleri ilgili satıra girilerek boyut kontrol edilebilir.

İkon olarak eklenen resimler ve ses dosyaları sorgulanabilir.

İkon olarak ekrana eklenen resim ve ses dosyaları sorgulandığında özellikler penceresinde koordinat değerleri gözlenir.

Teknik Videolar

NETIGO modülü ile konumsal bilgiye sahip resim ve videoların projelere eklenmesi, düzenlenmesi gibi işlem adımlarının nasıl yapıldığını gösteren teknik videoları buradan izleyebilirsiniz.

Netcad Bilgi Paylaşım Platformu

Web üzerinden 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti veren forum, 50.000'i aşkın üyesinin ihtiyaç duyduğu her an soru sorabildiği, sorularına Netcad teknik uzmanları tarafından anında cevap alabildiği, merak edilen konulara ilişkin daha önce sorulmuş sorular ve bu sorulara verilen cevapları incelenebildiği teknik bilgi paylaşım platformudur.

Tek yapmanız gereken Forum Netcad 'e giriş yapmak. Üye değilseniz şimdi üye olmanın tam zamanı!

Haberler

There is no content with the specified labels

Başarı Hikayeleri

There is no content with the specified labels

2 Comments

  1. UBalcı

    • hiç görsel yok
    • faydalı modelleri tarif etmek lazım; şantiye, emlakçı, plancı, belediye vb altyapı işleri yapan kuruluşların ne işine yarar?

     

  2. Gezgin'in yeni yeteneklerine göre sayfayı revize ettim, olası  kullanım senaryoları da ekledim; bu senaryolar arttırılabilir.