Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

OSBNET çözümleri, Netcad’in tüm mühendislik ürünlerinin yanında Organize Sanayi Bölgeleri için geliştirilmiş özel ürün ve hizmetlerden oluşur. OSBNET, Netcad masaüstü mühendislik projelendirme ürünleri ile otomatik veri alışverişi yapabilir ve Organize Sanayi Bölgeleri’ne ait tüm coğrafi ve sözel verilere internet ortamında yetkiler dâhilinde erişilmesini sağlar. Genel anlamda ise gereksinimlerin saptanarak Organize Sanayi Bölgeleri’nin gelişiminde daha hızlı, daha ekonomik hizmet üretiminin sağlanması; mevcut sorunların hızlı, doğru ve ekonomik bir şekilde çözülmesi hedef olarak belirlenmiştir.

Organize Sanayi Bölgeleri’nde imar ve parsel, çevre yönetim, altyapı, hizmet, enerji altyapı, tesis ve üretim bilgilerine güncel ve doğru olarak ulaşılması ve bu bilgiler üzerinden analiz ve raporlar elde edilmesi önem arz etmektedir.

Organize Sanayi Bölgesi OSBNET Dijitalleşme Projesi

Organize Sanayi Bölgelerinde hektarlarca sanayi alanında yer alan tüm kadastral haritalar, imar planları, hali hazır haritalar, numarataj bilgileri, altyapı haritaları ve uydu fotoğrafları Netcad mühendislik ürünleri kullanılarak ortak bir veri tabanına aktarılmış; tüm coğrafi ve sözel veriler, yetkiler dâhilinde OSB web sitesinden genel kullanıma açılmıştır.

Bu veriler, Coğrafi Veri Sunucusu platformuna alınarak veri bütünlüğü ve güvenliği sağlanmıştır. Netcad masaüstü ve web uygulamaları ile hem grafiksel hem de sözel verilerin bir arada tutulduğu, sorgulanabildiği ve güncellenebildiği dinamik, sürdürebilir bir veri tabanı oluşturulmuştur.

Bütünleşik bir veri tabanı yapısının kurulması sayesinde MEYDİP, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri ve Sanayi Bakanlığı’ na gönderilecek veri ve bilgiler standart formatta üretilebilmektedir.

Dijital Arşiv entegrasyonu ve arşiv dosya yeteneği sayesinde tüm belgeler depolanabilir, haritadan ve listeden seçilerek ulaşılabilir.

OSBNET harita ara yüzünde coğrafi verilere ait katmanlar tek ekran üzerinden yönetilebilmektedir. Harita üzerinde ulaşılmak istenen parselin numarası girilerek ilgili parselin tüm öznitelik bilgilerine, belge ve fotoğraflarına ulaşılabilir.

Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan tesisler, tesis adından aranabileceği gibi tesisin ait olduğu sektöre göre kategorize edilerek aranabilir. Tesise ait İşyeri Çalışma Belgesi otomatik hazırlanabilir.

OSBNET içerisinde kurulan yapı ile bir holdinge ait bütün fabrikalar ve bu fabrikaların elektrik, su, doğalgaz abonelikleri ayrı ayrı takip edilebilmektedir. Her tesis için sınırsız sayıda ilgili unvan, iletişim vb. bilgiler ile beraber tutulabilmektedir. Her tesiste istihdam edilen personel ve güvenlik personeli sayıları ayrı ayrı tutulmaktadır.

OSB Yatırımcısı için E-İmar

Yatırımcının OSB kuruluşuna gelmeden web sitesi üzerinden ada parsel seçerek alanın mülkiyet ve imar durumu bilgilerine bilgi amaçlı online ulaşmasını sağlayan sistemlerdir.

Sürdürülebilir bir sistem için veri girişi, proje oluşturma, veri entegrasyonu OSBNET uygulama arayüz kullanımı gibi gerekli eğitimler uzmanlarımız tarafından verilmektedir. Her yıl veri sayısallaştırmaya, veri toplamaya gerek kalmadan Netcad mühendislik ürünleri ile sistemin sürdürülebilirliği sağlanır. Projeler yapılırken üretilen verileri otomatik olarak sisteme atmak; OSBNET ile projesiz çalışma yapılmasının önüne geçerek sistemin sürekliliğini sağlamak mümkündür.

OSBNET ile,

 • OSB hizmetlerinin daha hızlı ve etkin olması sağlanır.
 • UAVT standartlarında adres bilgilerinin sayısal haritalar ile ilişkilendirilmesini ve yönetilmesini sağlar.
 • Kullanıcılara gelişmiş sorgu ve raporlama araçları Farklı birimler arasındaki bilgi paylaşımını organize eder.
 • TAKPAS Tapu sicil bilgilerinin, OSB’deki diğer veriler ile entegre edilmesini sağlar.
 • OSB’ye ait yol, yapı, parsel fabrika, tesis envanter bilgilerine sahip olunmasını sağlar.
 • OSB’lere ait kadastro, plan, numarataj, hali hazır, uydu fotoğrafı, kanalizasyon-doğalgaz-su-elektrik hattı haritaları gibi temel coğrafi verilerin ortak veri tabanı üzerinden yönetilmesini sağlar.
 • NVİ üzerinde verilen ruhsat ve iskanların arşivlenerek raporlanabilir olmasını sağlar.
 • İşyeri ruhsatını sistem otomatik üretir.
 • Dijital Arşiv entegrasyon yeteneği mevcuttur, ayrıca arşiv tarama ve entegrasyon hizmeti Netcad tarafından sağlanabilmektedir.
 • MEYDİP format uyumludur.
 • Bakanlığın 6 ayda 1 istediği raporlarla, İl Müdürlüğü’ nün 3 ayda 1 istediği raporları otomatik üretir.
 • OSB içerisinde yer alan tesislerin, tesis adı, sektörü, faaliyet türü, çalışan sayısı ve faaliyet durumu gibi öznitelik bilgileri- ne göre sorgu ve rapor alınabilmesini sağlar.
 • Bakanlık tarafından verilen ÇED raporu ve çevre belgelerinin takibinin yapılmasını sağlar.
 • Altyapı bilgilerinin (elektrik, doğalgaz, su) sistem entegrasyonunu yaparak tüm coğrafi ve sözel bilgiler ile ilişkisel biçimde görüntülenmesini sağlar.
Teknik Videolar

Rapor Tasarımı, Sorgu Sonucu Özelleştirmesi, Dokümantasyon, Süreç Yönetimi, Doküman Arşivi, İşlem Günlükleri, Dil Desteği, Netigma Bilgi Kaynakları, Özel Sayfa Eklemek, Netigma Bileşeni Oluşturma, NCDN Tanıtımı, Sorgu Şablonları, Anasayfa Tasarımı konu başlıklarından oluşan çalışma örneklerini izleyebilirsiniz.

Netcad Bilgi Paylaşım Platformu

Web üzerinden 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti veren forum, 50.000'i aşkın üyesinin ihtiyaç duyduğu her an soru sorabildiği, sorularına Netcad teknik uzmanları tarafından anında cevap alabildiği, merak edilen konulara ilişkin daha önce sorulmuş sorular ve bu sorulara verilen cevapları inceleyebildiği teknik bilgi paylaşım platformudur.

Tek yapmanız gereken Netcad Forum'a giriş yapmak. Üye değilseniz şimdi üye olmanın tam zamanı!

Teknosab OSB

BOSAB OSB

Kocaceli Belediyeleri

Dilovası OSB

Gebze OSB

Haberler

There is no content with the specified labels

Başarı Hikayeleri

There is no content with the specified labels

1 Comment

 1. Anonymous

  Organize Sanayi Bölgeleri için ideal yazılım. OSB'ler için direkt, OSB'lerde hizmet veren-alan her kişi ve kurum için de dolaylı fayda sağlayacaktır. Ostim Organize Sanayi Bölgesi gibi rüştünü ispat etmiş bir OSB'nin  muhakkak denemesi gerekir. Ser Elektronik