Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

'OTOREG (Otomatik Raster Register Aracı)', her ölçekteki projeler için altlık olarak kullanılan çok sayıdaki raster haritaların (paftaların) aynı anda coğrafi referanslanmasını toplu ve otomatik olarak gerçekleştiren Netcad uygulamasıdır.

Raster Haritaların (paftaların) Tek Seferde Toplu Olarak Otomatik Coğrafi Referanslandırılması (Registrasyon)

İster sayısallaştırma yapmak ister proje altlıklarını düzenlemek için, her ölçekteki proje işinde tek tek her bir paftanın resim koordinatlarını harita koordinatlarına taşıyarak coğrafi referanslama yapmak çok fazla zaman alan ve çoğu zaman da tekrar tekrar yapılması gereken süreçlerdir. OTOREG bu ihtiyacı karşılar !..

Coğrafi referanslanması istenilen paftaların ülke koordinat sistemindeki pafta isimlerinin OTOREG arayüzünde yazılması otomatik registraston için yeterlidir. Bİlgisayarda herhangi bir dizinde yer alan rasterlar toplu olarak OTOREG arayüzüne eklenir ve pafta isimleri yazılır geri kalan her şeyi OTOREG otomatik olarak gerçekleştirir.

Coğrafi Referanslanan Paftalara Görünürlük Alanları da Otomatik Olarak Tanımlanır ve Tüm Paftalar Kenarlaştırılmış Olurlar

Coğrafi referanslanan rasterların komşu paftaları ile kenarlaştırılması için her bir veriye tek tek ya görünürlük alanı tanımlanması ya da kenarlarından kesilmesi gerekir. Bu süreçler de projeciler için çok fazla zaman kaybına sebep olur.

OTOREG toplu olarak coğrafi referanslama işlemlerini yaparken her bir paftanın da görünürlük alanını yine otomatik olarak tanımlar; bu sayede tüm altlık haritalar veri üretimi için sayısallaştırmaya ve projelerde kullanılmaya hazır hale gelirler.

Paftalar Çok Sayıda Nokta Referans Alınarak, Hata Oranı Sıfıra Yakın Olarak Coğrafi Referanslandırılırlar

OTOREG 8 bit özellikteki paftalara coğrafi refeanslandırma yaparken pafta köşe noktaları ile birlikte koordinat gridlerini de referans olarak kullanır, bu sayede her bir pafta minimum 16 nokta referans alınarak 'Polinom Dönüşüm Yöntemi' ile coğrafi referanslandırılırlar. Bu yöntem manuel olarak dört nokta referans alınarak gerçekleştirilen 'Affine Dönüşüm Yöntemi'ne göre çok daha yüksek doğrulukta coğrafi referanslama sonucu sağlar. Bu sayede zamandan ve iş gücünden büyük oranda kazanç sağlanmış olunur.  

Netcad Bilgi Paylaşım Platformu

Web üzerinden 7/24 ücretsiz teknik destek hizmeti veren forum, 50.000'i aşkın üyesinin ihtiyaç duyduğu her an soru sorabildiği, sorularına Netcad teknik uzmanları tarafından anında cevap alabildiği, merak edilen konulara ilişkin daha önce sorulmuş sorular ve bu sorulara verilen cevapları incelenebildiği teknik bilgi paylaşım platformudur.

Tek yapmanız gereken Forum Netcad 'e giriş yapmak. Üye değilseniz şimdi üye olmanın tam zamanı!

Haberler

There is no content with the specified labels

Başarı Hikayeleri

There is no content with the specified labels