Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata
Gayrimenkul Ara Nasıl Kullanılır?

1- Gayrimenkul Ara'yı kullanmaya başlamadan önce projeye projeksiyon tanımlanmalı ya da uygulama menüsünden yeni butonuna basılarak "Gayrimenkul Ara" şablonu seçilmelidir. Bu işlemlerden sonra proje kaydedilir ve artık çalışmaya başlanabilir.

Proje kaydı, projeksiyon tanımı veya şablon açma işlemleri gerçekleştirmeden sorgu ve bilgi alma butonları çalıştırılamaz.

2- Gayrimenkul Ara şablonu açıldığında aşağıda görünen altlık harita yüklenir.

3- Menüden seçilen bir butonuna basılır. Referanslara imar durum bilgisi bulunan alanları içeren "EImar" tablolsu eklenir. İmar durum bilgisi görüntülenebilen alanlar ile ilgili bilgi ekranı "Kapat" ile geçilir.

İmar durum bilgisi mevcut olan alanlar ile ilgili uyarı ekranı "Bir daha gösterme" seçeneği ile kapatılabilir. Bu durumda proje kapatılıp açıldığında uyarı tekrar ekrana gelmez.


4-  İmar Durumu butonuna tıklanır ve nokta yakalama moduna geçilir. Harita üzerinden seçilen konuma ait imar durum belgesi varsayılan tarayıcıda açılarak görüntülenir.

Kırmızı renkte taralı alanlar içerisinde imar durum belgesi sorgulanmalı. Bu alanlar dışında kalan bölgelerde imar durum belgesine ulaşılamaz.

5-  Değer Tahmin Analizi butonuna tıklanır ve nokta yakalama moduna geçilir. Haritadan seçilen konuma ait Değer tahmin analizi açılan pencerede görüntülenir.

Açılan Değer Tahmin Analizi rapor penceresinden "Yazdır" butonuna tıklayarak rapor çıktısı alınabilir.

Genel Bilgi

 • Gayrimenkul Ara taşınmaz bilgilerinin sorgulanabildiği, görüntülenebildiği ve kaydedilebildiği Netcad GIS modülüdür.
 • Menü içeriği, İmar durum belgesi ve değer tahmin analizleri görüntülenebilmesini sağlayan 2 buton ve 1 yardım butonundan oluşur.
İmar Durumu 

İmar durumu butonuna tıkladıktan sonra haritadan seçilen noktaya tıklanır ve varsayılan tarayıcıda imar durum belgesi görüntülenir.

Değer Tahmin AnaliziNetcad Değerleme Merkezinden alınan bilgilere göre hazırlanan değer tahmin analizi açılan pencerede görüntülenir. Analiz raporunun çıktısı alınabilir.

Gayrimenkul Ara Genel Özellikler

Gayrimenkul Ara Projeksiyonu Nasıl Kullanır?
 • Gayrimenkul Ara modülü projeksiyon bilgilerini kullanarak çalışır
 • İmar durum belgesi görüntüleme ve değer tahmin analizi sorgulama işlemlerini yapabilmek için projeye tanımlı bir projeksiyon olmalıdır.
 • WGS 1984 projeksiyonu tanımlı «Gayrimenkul Ara» şablonu ile çalışmaya başlanabilir
 • Gayrimenkul Ara haritadan seçilen bir konumu sorgularken farklı projeksiyonlarda sorgulama ve sonuç bilgiyi gösterme işlemlerini yapabilir.
Proje Kayıt
 • Gayrimenkul Ara modülü ile çalışmaya başlamadan önce proje kaydedilmelidir.
 • Sorgulama ve bilgi alma butonlarından birine tıklandığında uygulama proje kaydetme penceresini açarak kaydet işlemi için yönlendirme yapar.
Gayrimenkul Ara Şablon İçeriği
 • WGS 1984 projeksiyonu tanımlı Bing karma harita ile açılır.

Haritadan Sorgula

 • Altlık veri ya da proje üzerinden seçilen bir noktanın üzerine tıklayarak sorgulama yapar.

İmar Durum Belgesi Görüntüleme

 • İmar Durumu butonu ile varsayılan tarayıcıda, seçilen konuma ait imar durum bilgilerini görüntüler

Değer Tahmin Analizi

 • Seçilen konuma ait değerleme raporunu Değer Tahmin Analizi penceresinde görüntüler.
 • Açılan rapor yazdırılabilir.

360° Panorama Nasıl Kullanılır?

Gayrimenkul Ara ile haritadan seçerek sorguladığınız alanları 3 boyutlu görüntüleyebilir ve bu bölgelere ait 360° panoramik görüntülere ulaşılabilir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki sayfadan Gayrimenkul Ara 360° Panorama Ayarları başlığına göz atabilirsiniz.

Netcad 360° Ayarlar

 • No labels